22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

"TEMİZ SUYA ERİŞİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR" HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, en...

ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, üretim ve iş yerlerinin ayakta...

OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

OYAK Maden Metalürji Grubu, demir-çelik sektöründeki pazar payını sağlamlaştırmak ve...

 ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

“2050’YE DOĞRU ANKARA İHRACAT STRATEJİSİNİ BELİRLEME ÇALIŞTAYI” BAŞLADI. ATO BAŞKANI...

SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

Türk-Rus Ortak Sanayi Çalışma Grubu’nun Ankara’da yapılan 13’üncü Dönem Toplantısı son...

 • 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  Salı, 09 Nisan 2019 20:46
 • ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

  ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

  Salı, 09 Nisan 2019 20:44
 • OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

  OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

  Salı, 09 Nisan 2019 20:43
 • ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

  ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

  Salı, 09 Nisan 2019 20:42
 • SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

  SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

  Salı, 09 Nisan 2019 20:39

- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba: “Katarlı yetkililer, Türk iş adamlarının çok kaliteli işler yaptığını; geldiklerinde gerekli her türlü desteği vereceklerini söylediler” - İki ülke arasında tarım ürünleri ticareti, bitki sağlığı, hayvan sağlığı ve balıkçılık ve su ürünleri alanında işbirliği ve ticaret hacminin artırılmasına yönelik 2017-2018 Taslak Eylem Planı üzerinde uzlaşmaya varıldı. - Fakıbaba, Ocak ayında Katar’da gerçekleştirilecek “Expo Turkey by Qatar” fuarının iki ülke ilişkileri açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Katar’ın, Türk işadamlarının bu ülkede yapacağı yatırımlara her türlü desteği vereceğini bildirdi.

Fakıbaba, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleleri’nde gerçekleştirilen Türkiye-Katar Tarım İş Forumu kapsamında, Katar Belediye ve Çevre Bakanı Muhammed Bin Abdullah Al Ruhaihi ile Eylem Planı İmza Töreni’ne katıldı. Tören sonrasında iş forumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fakıbaba, ekonomik ilişkilerin yanında iki ülkenin birbirini kardeş olarak gördüğünü ifade etti.

Önemli bir fuar: “Expo Turkey by Qatar”

Bakan Al Ruhaihi’nin ülkesindeki imkânları anlattığını dile getiren Fakıbaba, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin yapmış olduğu iyiliği hiçbir zaman unutmadıklarını, Türkiye’ye teşekkür ettiklerini bildirdiler. Türk iş adamlarının çok kaliteli işler yaptığını söylediler. Sadece sebze, meyve, tarım, gıda, hayvancılık, süs bitkisi değil, inşaatlar, stadyum, yollar, her türlü imkânları olduğunu, Türk iş adamları geldiğinde gerekli her türlü desteği vereceklerini söylediler. Özellikle park-bahçe konusunda Türkiye’nin çok başarılı olduğunu ve bunun için destek beklediklerini, yatırım yapmak ve Türk iş adamlarına istihdam sağlamak istediklerini belirttiler. Ocak ayında Katar’da gerçekleştirilecek fuar (Expo Turkey by Qatar) çok önemli. İş adamlarımızın kendilerini biraz daha tanıtması, öne çıkması gerektiğine inanıyorum.”

Geniş bir iş forumu düzenlenebilir

Fakıbaba, Katar’da TOBB ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde tarım alanında geniş bir iş forumu düzenlenebileceğine işaret ederek, “Katar’daki Türk firmaların çok beğenildiğini sayın Bakan’dan ve görüştüğüm Katarlı arkadaşlardan duymuştum. Bu, Türk yatırımcılar için de iyi bir fırsattır. Eğer uygun olursa ya TOBB yapsın ya da biz bu konuya öncülük yapalım. Türk-Katar İş Forumu’nu düzenleyelim. Masa başında bu işi birebir halletmenin daha doğru olacağına inanıyorum” dedi.

Faik Yavuz: “Seve seve düzenleriz”

TOBB Başkan Vekili Faik Yavuz da çok yakın tarihte Katar’a heyet götüreceklerini belirterek, “İş forumu düzenlenmesi konusunu Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ileteceğim. İş forumunu seve seve düzenleyeceğimize inanıyorum. Orada bir temsilcilik de açacağız. Umarım iki ülke arasındaki iş hacmi daha da artar” diye konuştu. 

2017-2018 EYLEM PLANI

Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Kadar Belediye ve Çevre Bakanlığı arasında 23 Mayıs’ta Doha’da yapılan toplantı ve 21 Eylül 2017’de Ankara’da gerçekleştirilen ikili görüşmede, 2017-2018 Taslak Eylem Planı üzerinde uzlaşmaya varıldı.

Tarım ürünleri ticareti

Buna göre özellikle meyve, sebze, kanatlı ve süt ürünleri başta tarım ürünleri ticaretinin artırılması başlığı altında belirlenen faaliyetlerden her iki ülkedeki ticaret oralarının eşgüdümünde fırsatların tespiti ve olası teknik engellerin tespiti ve çözümü için iş akış planı 2017’nin son çeyreği olarak belirlendi.

Her iki ülkedeki ticaret odalarının eşgüdümünde özel sektörün ticaret ve yatırım için teşviki; karşılıklı yatırımların teşviki ve ulusal ve uluslararası fuarlara katılım faaliyetlerinin ise 2017’nin son çeyreği ile 2018 yılı boyunca gerçekleştirilmesi benimsendi.

Bitki sağlığında işbirliği

Bitki sağlığı alanında belirlenen şu faaliyetlerin 2018’in ilk çeyreğinde gerçekleştirilmesi benimsendi:

·        Bitki sağlığı ve sertifikasyon sistemlerinin karşılıklı değişimi ile bilgi paylaşımı ve bu kapsamda Türk ve Katarlı uzmanların karşılıklı teknik ziyaretleri,

·        Bitki sağlığı ve karantina konularında Katarlı uzmanlara Türkiye’de eğitim verilmesi ve saha ziyaretleri,

·        Bitki sağlığı kontrolünün laboratuvar ayağı ile ilgili Katarlı uzmanlara belirlenecek laboratuvarlarda eğitim verilmesi.

Hayvan sağlığı

2018’in ilk çeyreğinde, aynı zamanda hayvan sağlığı alanında da şu faaliyetler yürütülecek:

·        Hayvan sağlığı ve sertifikasyon sistemlerinin karşılıklı değişimi ile bilgi paylaşımı ve bu kapsamda Türk ve Katarlı uzmanların karşılıklı teknik ziyaretler gerçekleştirmesi,

·        Hayvan sağlığı ve karantina konularında Katarlı uzmanlara Türkiye’de eğitim verilmesi ve saha ziyaretleri,

·        Türkiye’deki çeşitli hayvan sağlığı laboratuvarlarında Katarlı uzmanlara, hayvan hastalıkları teşhisi ve kontrolü konusunda eğitim verilmesi ve saha ziyaretleri,

·        Katar’da bulunan hayvan karantina ve sertifikasyon sisteminin Türk uzmanlarca yerinde ziyareti.

Balıkçılık ve su ürünleri

Balıkçılık ve su ürünleri alanında 2017’nin son çeyreğinde Türk uzmanların Katar’daki yavru balık üretim tesisleri, iç su ve deniz kafes balıkçılığı tesislerini ziyareti gerçekleştirilecek.

2018’in ilk çeyreğinde de Katarlı uzmanlara balıkçılık ve su ürünleri konusunda Katar ziyaretini takiben gerekli görülen konularda Türkiye’de teknik eğitim verilmesi sağlanacak ve tesis ziyareti gerçekleşecek. 

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio