22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

"TEMİZ SUYA ERİŞİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR" HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, en...

ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, üretim ve iş yerlerinin ayakta...

OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

OYAK Maden Metalürji Grubu, demir-çelik sektöründeki pazar payını sağlamlaştırmak ve...

 ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

“2050’YE DOĞRU ANKARA İHRACAT STRATEJİSİNİ BELİRLEME ÇALIŞTAYI” BAŞLADI. ATO BAŞKANI...

SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

Türk-Rus Ortak Sanayi Çalışma Grubu’nun Ankara’da yapılan 13’üncü Dönem Toplantısı son...

 • 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  Salı, 09 Nisan 2019 20:46
 • ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

  ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

  Salı, 09 Nisan 2019 20:44
 • OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

  OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

  Salı, 09 Nisan 2019 20:43
 • ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

  ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

  Salı, 09 Nisan 2019 20:42
 • SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

  SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

  Salı, 09 Nisan 2019 20:39

Yerli otomobili üretecek 5’li konsorsiyum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Ortak Girişim Grubu; Anadolu Grubu (Isuzu), BMC, Kıraça Holding (Karsan Otomotiv), Turkcell ve Zorlu Holding’den (Vestel) oluşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ortak Girişim Grubunun hazırlık sürecini hızla yürüerek en geç 2019’da otomobilin prototipini tamamlaması ve 2021’de de ticari satışına başlamasını beklediklerini söyledi. Erdoğan, “Piyasaya süreceğiniz ilkotomobilin bedelini ödemek şartıyla ilk taliplisi benim” dedi.

Türkiye’nin yerli otomobilini üretecek 5 firmadan oluşan konsorsiyum, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üretilecek ilk yerli otomobile bedelini ödemek şartıyla kendisinin talip olduğunu söyledi.

Yerli otomobilin üretimini yapacak Ortak Girişim Grubu; Anadolu Grubu (Isuzu), BMC, Kıraça Holding (Karsan Otomotiv), Turkcell ve Zorlu Holding’den (Vestel) oluşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı” ile yerli otomobil projesini hayata geçirecek firmaları açıklarken, Muhammed Ali’nin bir sözüne atıf yaptı. Erdoğan, “Merhum Muhammed Ali ‘hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur’ diyor. Bizim de bugün tanıtım için bir araya geldiğimiz markası, tasarımı, teknolojisi, mühendisliği, pazarlaması Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz vardı. Bundan 20-30 yıl önce yerli otomobil üretilmesi konusundaki tereddütleri anlayabiliyorum. Ama geçtiğimiz yılda 757 bin otomobil satışına ulaşmış Türkiye’de bu konuda hala adım atılmıyor olması ülkemizin bir ayıbı haline gelmişti. Bugün bu ayıptan kurtulma yolunda tarihi bir adım atıyoruz” diye konuştu.

2021’de piyasada

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ortak Girişim Grubunun hazırlık sürecini hızla tamamlayarak en geç 2019’da otomobilin prototipini gerçekleştirmesi ve 2021’de de ticari satışına başlamasını beklediklerini ifade ederek, “En küçük bir gecikme istemiyoruz. Karşınıza çıkacak sorunların engellerin aşılması noktasında Cumhurbaşkanı olarak bizzat yanınızda yer alacağımı belirtmek isterim. Gerekiyorsa sırf bu projenin takibi için Cumhurbaşkanlığı’nda bir ekibi görevlendireceğimi bilmenizi istiyorum. Artık zaman kaybına tahammülümüz bulunmuyor” dedi.

Erdoğan’dan tam destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu ürünün çevremizden başlayarak pazarlanması konusunda her türlü desteği vereceğimizden emin olunuz. Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmesi ancak bu tür atılımlarla, girişimlerle mümkündür. Türkiye’nin otomobilinin motoruna, pazar hedeflerine elbette girişim grubumuz karar verecektir. Halen TÜBİTAK bünyesindeki platform girişim grubumunuz emrine amadedir. Kararları ne olursa olsun biz her türlü desteği vereceğiz. Yeter ki Türkiye’yi bu büyük hayaliyle buluştursunlar. Bizim bu otomobille ilgili heyecanımız ortak girişim grubuna özel değildir. Ülkemizi geleceğe taşıyacak, hedeflerine ulaştıracak iradeye sahip herkes için aynı düşüncelere sahibiz. İddiamızı ortaya koyuyoruz ve Türkiye’nin otomobilini yapacağız. Hiç şüpheniz olmasın.”

Erdoğan’ın “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

“Hayallerimiz vardı”

Türkiye‘nin otomobili için elini taşın altına koyan babayiğitlerimizi ilan edeceğimiz bu toplantının bu vesileyle ülkemize milletimize sektörümüze girişim grubumuzu oluşturan şirketlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Merhum Muhammed Ali, “Hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur” diyor. Bizim de bugün ortak girişim grubunun tanıtımı için bir araya geldiğimiz markası Türk, tasarımı Türk, mühendisliği Türk, üretimi Türk, pazarlaması Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz vardı. Aslında bu milletimizin de hayaliydi.

“Tarihi bir adım atıyoruz”

 

Bundan 20 yıl 30 yıl önce yerli otomobil konusundaki tereddütleri anlayabiliyorum. Ülkemizde toplam 91 bin otomobilin satıldığı 2001 yılında böyle bir teşebbüsün ekonomik bulunmaması gayet tabiidir. Ama geçtiğimiz yıl itibariyle yılda 757 bin otomobil satışına ulaşmış bir Türkiye‘de hala adım atılmıyor olması artık ülkemizin bir ayıbı haline gelmişti. Bugün tarihi bir adıma atıyoruz.

“2021’de satışa başlayacak”

Biraz sonra isimlerini tek tek açıklayacağım ortak girişim grubumuzdan beklentimiz, hazırlık sürecini hızla tamamlayarak en geç 2019’da otomobilimizin prototipini tamamlaması, 2021’de de ticari satışına başlamasıdır. Türkiye‘nin 2023 hedefleri arasında özel bir yere sahip olduğuna inandığım bu projede en küçük bir gecikme istemiyoruz. Karşınıza çıkacak sorunların çözümü, engellerin aşılması noktasında cumhurbaşkanı olarak bizzat yanınızda yer alacağımı belirtmek isterim.

“İlk otomobili ben alacağım”

Hatta gerekiyorsa sırf bu projenin takibi ve sıkıntıların bertaraf edilmesi için Cumhurbaşkanlığında da şöyle bir ekibi görevlendireceğimi bilmenizi istiyorum. Artık zaman kaybına tahammülümüz bulunmuyor. Madem ki bu babayiğit arkadaşlarımız ellerini taşın altına soktular, bize de onlara gereken her yerde destek vermek düşer. Şimdiden açıklıyorum, piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim.

“İlk üç dönemi kaçırdık”

İkinci dünya savaşına olan dönemi otomobil sektörünün başlangıç ylı olarak ifade etmek mümkündür. 1945’ten 80’lere kadar olan dönem sıçrama dönemidir. 80’den günümüze süreçte sektör küreselleşirken, diğer yandan da Güney Kore Çin Hindistan gibi yeni aktörler devreye girmişler. Hibrid otomobiller, elektrikli otomobiller, sürücüsüz otomobillerle sektörün farklı dönemine şahit oluyoruz. İlk üç dönemini kaçırdık. Terör olayları, darbeler, toplumsal huzursuzluklar gibi faktörler buna imkan vermedi. Aynı hatayı bir kez daha yapmayacak, sektörün dördüncü dönemini inşallah ıskalamayacağız.

Dolayısıyla üretilecek otomobilin de bugünün değil geleceğin ihtiyaçlarına uygun olacağından şüphe duymuyoruz. Bu otomobilin öncü ve taşıyıcı gücü ortak girişim grubu olacaktır. Bu otomobil tüm Türkiye‘nin katkısıyla ortaya çıkacaktır. Ortaya doğru dürüst bir ürün konduğunda milletimiz buna dört elle sarılacak tercihini bu araçtan yana kullanacaktır. Dünyaya pazarlanması konusunda da her türlü desteği vereceğimizden emin olunuz. Tüm markaların ortaya çıkışlarında devlet desteği aldıklarını biliyoruz. Bizim de bu şekilde hareket etmemizden daha tabii bir şey olamaz.

“Hibrid ve elektrikli otomobile yönelmek isterlerse memnun oluruz”

Halen TÜBİTAK bünyesinde üzerinde çalışmalar yapılan platform girişim grubumuzun emrine amadedir. Doğrudan hibrid ve elektrikli otomobile yönelmek isterlerse daha da memnun oluruz. Kararları ne olursa olsun, biz kendilerine her türlü desteği vereceğiz. Yeter ki Türk milletini bu büyük hayaliyle buluştursunlar. Bizim bu heyecanımız ve destek beyanımız ortak girişim grubuna özel değildir. Biz ülkemizi geleceğe taşıyacak, hedeflerini yaklaştıracak adım atma niyetine ve samimiyetine sahip herkes için aynı hissiyata sahibiz. Eğer bu proje için daha önceleri başkaları aynı iradeyi ve kararlılığı göstermiş olsalardı onların da yanında yer alacaktık. Bundan sonra da hangi alan olursa olsun projesi olanlara kapımız açıktır.

“Orta gelir tuzağından kurtulmalıyız”

Konvansiyonel yöntemlerle geldiğimiz yer elbette önemlidir. Türkiye‘yi 15 yılda üç kat büyütme başarısını bu şekilde gerçekleştirdik. Ancak orta gelir tuzağından kurtulup yüksek gelirli ülkelere çıkmanın yolunun tasarımdan yüksek teknolojiden geçtiğini de çok iyi biliyoruz. Ne pahasına olursa olsun üretim ve bu noktada yüksek teknolojiye sahip üretim bu anlayışla yapılacak yatırımlara hep birlikte öncelik tanımalıyız. Çünkü bu işin aktörleri şu anda bu salonda.

Bunun yolu örneğin madenlerimizi taş ve toprak karışımları olarak değil mamul olarak ihraç etmekten geçer. Otomobilin parçalarını üretmekten değil, yazılımının da kendimizin geliştirmesinden geçiyor. Sonuçta ekonominin ve teknolojinin gittiği yön bellidir. Bizim de kendimizi buna göre ayarlamamız şart. Daha önceki fırsatları, girişimcilerimizin ayağına pranga vurarak, işlerini zorlaştırarak, kendi iç meselelerimizle uğraşmaktan dolayı kaçırmıştık. Milletimiz hala merhum Nuri Demirağ‘ın uçak fabrikası projesinin niçin neticeye ulaşmadığını anlamakta zorlanıyor. Uçaklardan birinin düşmesi olsa da işin gerisinde başka tezgahlar bulunduğu da ortadadır. Girişimin akamete uğramasının şirketin iflası olarak gerekçesi de kimseyi ikna etmemiştir. Devrim otomobilinin deposuna yakıt konmadığı için yolda kalması gerçek sebebi asla olamaz.

“Bu kadar nazı çekmeye ne gerek var?”

Aradan 60 yıla yakın süre geçti ve biz Nuri Killigil’in ulaştığı seviyeye daha yeni yeni geliyoruz. Bu soruyu kendimize sormamız lazım. Yerli piyade tüfeğimizi, füzelerimizi henüz yeni yeni ticari düzeye ulaştırabildik. İşte şurada Amerika‘dan polis teşkilatımız tabanca, 1500 tane tabanca alacak. Verilen cevap “Kongreden geçmedi” Biz tabancayı yapıyoruz aslında. Dedik ki bundan böyle gerek yok, Amerika‘dan tabanca almayacaksınız. Bizim kendi ürettiklerimizle artık bu süreci devam ettireceksiniz. Ne gerek var? Bu kadar nazı çekmeye ne gerek var?

 

ERDOĞAN’IN DİLİNDEN “BABAYİĞİT’LER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “babayiğitler” olarak nitelendirdiği yerli otomobili üretecek Ortak Girişim Grubu’nda yer alan 5 şirket için şu ifadeleri kullandı:

Anadolu Grubu

50 bin çalışanıyla Türkiye’ye çok değerli katkıları bulunuyor. Otomobil sektörüne de çok ciddi katkıları olan Anadolu Grubu’nun bu projede yer almasını çok önemli buluyorum.”

BMC

Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC, yarım asırlık bir geçmişe sahip. Şirket mülkiyeti 2011 yılın değiştiren BMC’nin bu projede yer alma kararını memnuniyetle karşıladım. Kendilerini tebrik ediyorum.”

Kıraça Holding

Bu şirketimiz her ne kadar 20 yıla bir geçmişe sahip görünüyorsa da aslında yarım asırı aşan bir geçmişe sahip. Türkiye’de otomobile odaklanmış az sayıdaki kuruluştan biri olan Kıraça Holding, sektörde çok önemli bir yer almıştır. Kendilerini tebrik ediyorum.”

Turkcell

Malum yazılımın ve yüksek teknolojinin önemi olduğu projede Turkcell’in yer alması yapılan işin doğruluğuna işaret ediyor. Ben bu kuruluşumuzu da tebrik ediyorum.”

Zorlu Holding

“Kuruluşu 1953’e kadar uzanan Zorlu Holding, Denizli’den başladığı sanayicilik geçmişini bugün dünyaya yaymış bir şirkettir. Geniş bir yelpazede üretim yapan Zorlu Holding’in bu projede yer alması Türkiye ekonomisi için önemli bir şanstır.”

HİSARCIKLIOĞLU: "TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ'NİN TAM ZAMANI"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, “100 yıllık otomotiv devleri yeni nesil otomobil teknolojilerini yakalayabilmek için birbirleriyle yarışıyor. İşte bu yüzden Türkiye’nin Otomobili’nin tam zamanıdır. Türkiye, kendi markasıyla, kendi tasarımıyla, kendi teknolojisiyle bu sektörde yer alacaksa, bu dönüşüm sürecini yakalamalıdır” dedi.

“Bugün çok büyük bir hayali gerçekleştirmek için yola çıkıyoruz” diyen Hisarcıklıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“1960’larda başlayan rüyayı 2017’de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerçeğe dönüştürmek için önemli bir adım atıyoruz. Türkiye’nin otomobilini üretmek için varım diyen babayiğitlerle birlikte buradayız. TOBB Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanımız bize bir çağrı yaptı. Ülkemizin milli aracının camiamız içinden üretilmesini istedi. Biz de elimizi taşın altına koyduk. Yaklaşık beş aydır 100’e yakın toplantı yaptık, bu sürecin planlamasını gerçekleştirdik. Ben her zaman söylüyorum; bir ülkenin müteşebbisi ne kadar güçlüye, cesaretliyse o ülke de o kadar güçlü olur. Girişimcilerimiz bizim övünç kaynağımız. Türkiye’nin artık muazzam bir birikimi var. Ülkemiz tarımsal toplum yapısını kırmış ve sanayi toplumu haline gelmiştir. Bizler ülkemizin müteşebbisleri olarak bugün 200 ülkeye mal satıyoruz. Avrupa’da tüketilen her üç beyaz eşyadan birisini üretiyoruz. Sibirya’nın -40 derece soğuğunda toplu konut, Fas’ın 40 derece sıcağında rafineri yapıyoruz. Dünyanın en büyük havaalanını İstanbul’da biz inşa ediyoruz. Bombay’da, Macaristan’da havaalanı işletiyoruz. Katar’da, Tunus’ta, Makedonya’da havaalanı inşaa ediyoruz. Küresel piyasalarda milyar dolarlık satın almalar yapıyoruz. Ülkemizin ürettiklerini dünyanın dört bir köşesine taşıyoruz. Öte yandan Türk profesyonellerimiz, küresel şirketleri, uluslararası kuruluşları yönetiyor. Global Türk yöneticiler arasında adeta bir bayrak yarışı yaşanıyor.”

“Türk iş dünyasının yapamayacağı hiçbir şey yok”

Bu anlattıklarını yapan bir iş dünyasının yapamayacağı hiçbir şey olamayacağının altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Artık Türkiye’nin küresel devlerle rekabet edecek teknolojiyi geliştirme zamanı gelmiştir. Burada devletimizin öncülüğü bu ürün setinin genişlemesi için son derece önemlidir. Büyük bir vizyon işidir, yeni bir ekonomik kalkınma modelidir” dedi.

Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde “Türkiye’nin otomobili”nin bu hedeflerden biri haline geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“100 yıldır yollarda arabaların olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin bu teknolojiyi üretme noktasında geride kaldığının da farkındayız. Ama bugün küresel otomotiv sektörü çok ciddi bir dönüşümün içinden geçmektedir. 100 yıllık otomotiv devleri yeni nesil otomobil teknolojilerini yakalayabilmek için birbirleriyle yarışıyor. TESLA gibi yeni bir şirket 100 yıllık devlere kafa tutabiliyor. İşte bu yüzden Türkiye’nin Otomobili’nin tam zamanıdır. Türkiye, kendi markasıyla, kendi tasarımıyla, kendi teknolojisiyle bu sektörde yer alacaksa, bu dönüşüm sürecini yakalamalıdır. ve inanıyorum ki yakalayacaktır. Bu proje aynı zamanda Türkiye’nin teknolojik dönüşümü için bir model olacaktır. Bu proje kapsamında geliştirilecek teknolojiler birçok sektörde yeni ürün geliştirilmesini tetikleyecektir. Türkiye’nin katma değerli ihracatı artacaktır. Türkiye’nin Otomobili Projesi için geliştirdiğimiz bu yapı, eminim ilerleyen yıllarda ülkemizin ihtiyaç duyduğu teknolojik sıçrama için birçok alanda model teşkil edecektir. Türkiye’yi 10 bin dolarlardan 25 bin dolara çıkaracak, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacak sıçramanın anahtarı da buradadır.”

“81 ilimiz bu projeden kazanacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Doğruya doğru. Kendisinin ısrarlı çağrıları olmasaydı, hiçbirimiz bugün bu salonda Türkiye’nin Otomobili’ni yapacağız diye oturmazdık. Liderlik ve vizyon böyle bir şey. Gerçekten bizi yüreklendirdiğiniz ve bu süreçteki tüm desteğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Beş aydır ne zaman bu proje için yanınıza gelsek, önümüzü açtınız. Destek verdiniz. Moral verdiniz. İnşallah, sizin liderliğiniz ve desteklerinizle bu projeyi başarıya götüreceğiz” dedi.

Hisarcıklıoğlu, ikinci teşekkürü hükümete yapmak istediğini ifade ederek, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız, ilk gün bize bu işi yapmak devletin işi değil, dediler. ‘Özel sektör olarak siz yapacaksınız, biz de kapsamlı devlet destekleriyle sizleri destekleyeceğiz’ dediler. ‘Gerekirse Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bu projeye özel yeni bir mevzuat hazırlayacağız’ dediler. İşte bu güven bizi bugün buraya getirdi. Devletimiz arkamızda olursa biz bu işi başarırız dedik. Bakanımızla yaklaşık 100 ayrı toplantı yaptık. Dünyada, Türkiye’de bu konuda çalışma yapmış tüm tarafları dinledik. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek için ince ince çalıştık. Bu süreci ilmek ilmek dokuduk. Böyle bir bakanımız olduğu için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Başbakanımıza özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Üçüncü olarak da salonu dolduran Türk özel sektörünün temsilcilerine teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

“Bugün burada 81 ilden oda başkanlarımız var. 60 sektör meclisimizin başkanları var. Otomotivcilerimiz var, yan sanayicilerimiz var. 22 Mayıs’ta Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu görevi aldığımız ilk günden beri hepsi arkamızda durdular. Kimisi bilgisiyle, kimisi duasıyla bizi desteklediler. TOBB camiası bu görevin altından kalkar dediler. Yarın bu proje başarılı olduğunda, Türkiye’nin Otomobili’ni de hep birlikte yapacağız. Güç birliği yapacağız. Birlikte büyüyeceğiz. Sadece yatırımın yapıldığı il değil, 81 ilimiz bu projeden kazanacak. Otomotiv yan sanayimiz kazanacak. Otomotiv ticareti yapan şirketlerimiz kazanacak. ve en önemlisi mevcut otomotiv sanayicilerimiz bu işten kazanacak. Zaten çok deneyimli ve çok büyük bir otomotiv sanayimiz var. Her 13 saniyede bir araç üretiyoruz, her 18 saniyede bir araç ihraç ediyoruz.2 milyona yakın üretim kapasitesine, 27 milyar doların üzerinde ihracata ulaştık. Yan sanayimiz zaten dünyanın bütün devlerine mal satar hale geldi. Tek bir eksiğimiz vardı. Kendi markamız, kendi tasarımımız, kendi teknolojimiz. Şimdi bu eksiği tamamlayacağız. Hep beraber çalışacağız ve bu işin sonucunun kazan-kazan olduğunu hep beraber göreceğiz. Türkiye kazanacak, hepimiz kazanacağız.”

5 grubun istihdamı 110 bin kişi

En büyük teşekkürü ortaklarına yapmak istediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda 5 ortağımız var. Hepsi birbirinden güzide şirketlerimiz. Bu 5 grubumuz toplamda 110 bin insanımıza istihdam sağlıyorlar. Geçtiğimiz yılki ciroları toplamda 65 milyar liraya yakın. Yani Allah’a şükür dünya devleriyle rekabet edebilecek kadar büyükler. İçinde otomotiv sektörünü çok yakından tanıyan gruplar da var, teknoloji devlerimiz de var” diye konuştu.

“Yeni nesil otomobil yapmak için, yarının teknolojilerini geliştirmek için böyle karma bir gruba ihtiyacımız vardı” diyen Hisarcıklıoğlu, “Bunu da başardık. Her biri ülkemizin ayrı bir değeri. Ayrı bir gururu. Ben hepsiyle gurur duyuyorum. İyi ki varsınız diyorum. Bugün atacağımız Ortak Girişim Grubu imzası bir başlangıç. Daha işimiz yeni başlıyor. 3-4 ay çok yoğun çalışacağız. Alternatif teknolojileri, fonlama imkanlarını analiz edeceğiz. Bu projeye ilişkin devlet desteklerimizi Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hükümetimizle, Bakanlığımızla birlikte tasarlayacağız. 2018’in ilk aylarında inşallah şirketimizi de kuracağız” açıklamasında bulundu.

Hisarcıklıoğlu, “Biz bu işi gerçekten memleket sevdasıyla yapıyoruz. Günün sonunda 80 milyonun her bir ferdinin gurur duyacağı bir ürün çıksın diye uğraşıyoruz. Çünkü Türkiye’ye ve insanımızın gücüne inanıyoruz. Allah yolumuzu açık etsin, Allah utandırmasın” dedi.

Protokol imzalandı

Yerli otomobilin üretimine ilişkin bir protokol imzalandı. Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan protokole imza attı.

 

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio