22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

"TEMİZ SUYA ERİŞİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR" HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, en...

ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, üretim ve iş yerlerinin ayakta...

OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

OYAK Maden Metalürji Grubu, demir-çelik sektöründeki pazar payını sağlamlaştırmak ve...

 ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

“2050’YE DOĞRU ANKARA İHRACAT STRATEJİSİNİ BELİRLEME ÇALIŞTAYI” BAŞLADI. ATO BAŞKANI...

SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

Türk-Rus Ortak Sanayi Çalışma Grubu’nun Ankara’da yapılan 13’üncü Dönem Toplantısı son...

 • 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  Salı, 09 Nisan 2019 20:46
 • ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

  ASO MART AYI MECLİS TOPLANTISI

  Salı, 09 Nisan 2019 20:44
 • OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

  OYAK’TAN STRATEJİK YATIRIM

  Salı, 09 Nisan 2019 20:43
 • ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

  ATO VE OAİB ANKARA İHRACATININ GELECEĞİ İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUYOR..

  Salı, 09 Nisan 2019 20:42
 • SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

  SANAYİDE RUSYA İLE DEV İŞBİRLİĞİ

  Salı, 09 Nisan 2019 20:39

 

332 kilometrelik Ankara-Niğde Otoyolu, 4 milyar 30 milyon TL harcama ile Ankara merkezli ERG İnşaat tarafından gerçekleştirilecek.

Üç bölümden oluşan ve 3 yıl içinde tamamlanacak Ankara-Niğde, Türkiye’de tek bir firma tarafından yapılan en uzun otoyolu olacak.

Ankara-Niğde Otoyolu hizmete girdiğinde, iki kentin arası yarı yarıya kısalarak 4 saatten 2 saate düşecek. 

Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar kesintisiz otoyol güzergahını tamamlayacak olan Ankara-Niğde Otoyolu’nun temeli, Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle atıldı. 

 

Gölbaşı ilçesindeki ERG İnşaat Oğulbey Yerleşkesinde düzenlenen törene, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara Valisi Ercan Topaca, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, AK Parti Ankara Milletvekilleri Murat Alparslan ve Ahmet Gündoğdu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay ve Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan da katıldı. 

 

Başbakan Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, Otoyolun Ankara ve Türkiye’ye yakışan bir proje, yatırım ve hizmet olduğunu belirterek “Bugün Ankara için Niğde ve arada bulunan Nevşehir, Aksaray, Kırşehir ve hatta Konya için tarihi bir gün. Edirne’den Ankara’ya, Ankara’dan Niğde’ye ve oradan Adana’ya, Gaziantep’e, Şanlıurfa’ya ve güzergâh üzerinde bulunan diğer iller de var, bütün bu iller için büyük bir hayali gerçeğe dönüştürme adına son bir hamle yapıyoruz” dedi. Yeni otoyol tamamlandığında, Edirne’den otoyola giren birinin Şanlıurfa’ya kadar hiç araba sollamadan otoyolla gideceğini belirten Yıldırım, “Bu büyük eser hayırlı uğurlu olsun ve böylece 2 bin kilometrekarelik bir otoyolun eksik kalan 332 kilometrelik bölümünü de Ankara-Niğde arasında bitirmiş oluyoruz” diye konuştu.

 

Yıldırım, Ankara-Niğde Otoyolu’nun hikâyesinin çok hazin olduğunu da ifade ederek, 2000-2001 krizinden önce yolun yapımının ihale edildiğini, 8-10 firmanın işe başladığını, ancak Türkiye’nin yaşadığı ağır ekonomik kriz üzerine, yarım kalan havaalanları, yollar ve diğer önemli projeler gibi bu projenin de rafa kaldırıldığını anlattı. İktidarları döneminde, ulaşımda büyük hamle yaptıklarını ve Türkiye’yi batıdan doğuya, kuzeyden güneye bölünmüş yollarla donattıklarını anlatan Yıldırım, “Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin” diye konuştu.

 

Tek firma tarafından yapılan en uzun otoyolu…

Ankara-Niğde Otoyolu, baraj ve karayolları, çelik konstrüksiyon gibi altyapılarda Türkiye’nin önde gelen bir firması olan Ankara merkezli ERG İnşaat tarafından Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli çerçevesinde yapımı hayata geçirilecek.

 

Proje; yaklaşık 4 milyar 30 milyon TL harcama ile gerçekleştirilecek. Projede, ERG İnşaat 200 milyon Euro öz sermaye kullanacak. Kredi tutarı ise 900 milyon Euro’yu buluyor. Otoyol inşaatı için Ankara’da bir ana şantiye kuran Firma, üç kısımdan oluşan ve toplam uzunluğu 332 kilometre olan otoyolu 3 yıl içinde bitirilecek. Ankara-Niğde Otoyolu, Türkiye’de bir firma tarafından gerçekleştirilen en uzun otoyolu olacak.

 

Edirne’den Şanlıurfa’ya…

 

Türkiye’nin önemli otoyol projeleri arasında yer alan Ankara-Niğde Otoyolu, Ankara Çevre Otoyolu’nun güneyinde bulunan Gölbaşı ilçesinden başlayacak, Niğde-Gölcük kavşağında sona erecek.

 

Ankara-Niğde Otoyolu tamamlandığında bağlantı otoyoluyla Kırşehir’e de ulaşılabilecek. Otoyolu, Kızılırmak Nehri’ni geçerek, Kırşehir’in Merkez ilçesinde bulunan İğdecik ve Gölhisar Mahallesi civarından Kırşehir-Kayseri D260 kara yoluna bağlanacak. Ankara-Niğde Otoyolu’nun yapılmasıyla Edirne’den Şanlıurfa’ya kesintisiz otoyol ulaşımı sağlanacak. Edirne’den başlayıp İstanbul’dan geçen ve devamında Bolu, Ankara, Pozantı üzerinden Adana ve Gaziantep’e ulaşarak Şanlıurfa’da tamamlanan ve ileride yapılması planlanan Şanlıurfa-Habur kesimini de kapsayan TEM (Transit European Motorway) Otoyolu bütünlüğü, bu kesimin yapılmasıyla sağlanmış olacak.

 

Karayolları 4. ve 6. Bölge müdürlüğü sınırları içinde yer alan Ankara-Niğde Otoyolu tamamlanarak hayata geçtiğinde; Ankara, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Niğde illerinin ve çevresinin trafiğini ciddi biçimde rahatlatacak.

 

Ankara-Niğde Otoyol Projesinin gerçekleşmesi ile birlikte Marmara, Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerini birbirine bağlayan, uluslararası neme sahip bir ulaşım ağı yaratılacak. Proje ile birlikte Kuzeybatı ve Güneydoğu illeri arasında kesintisiz, erişim kontrollü, güvenli ve konforlu bir karayolu ulaşımına sahip olunacak.

 

Projenin özellikleri

 

Ankara-Niğde Otoyolu güzergahının ana gövde uzunluğu toplam 274,9 kilometre ve bağlantı yolları uzunluğu ise 55,4 kilometre olmak üzere toplam uzunluğu 330,3 kilometreyi buluyor.

 

Proje güzergahının birinci kesimi 105,4’üncü kilometre, ikinci kesimi 218,2’nci kilometre ve üçüncü kesimi ise 274,9’uncu kilometrede bitiyor.

 

Proje güzergahında ikinci kesimin, Kızılırmak nehri üzerinden Kırşehir ili sınırlarından geçerek, merkez ilesinde yer alan İğdecik ve Gölhisar Mahallesi civarında Kırşehir-Kayseri D260 Karayoluna bağlanması planlanıyor. Kırşehir bağlantı yolunun yaklaşık 27 kilometre olması öngörülüyor.

 

Proje güzergahının ana gövdesi 2 x 3 şeritli, bağlantı yolları ise 2 x 2 şeritli olacak. Güzergahın, proje hızının otoyolda 120 km/saat ve bağlantı yolunda 100 km/saat olacak şekilde, otoyol standartlarında yapılması öngörülüyor. Projenin geometrik standartları kapsamında yer alan platform genişliği yaklaşık olarak 35,5 metre, orta refüj genişliği 5 metre, dış banket genişliği 3 metre ve iç banket genişliği ise 1 metre olarak şekilde tasarlandı.

 

Proje güzergahının il, ilçe ve ilçelere bağlı yerleşim merkezleri, tarım arazileri, demiryolları ile su kaynakları, boru hatları, sulama, taşkın koruma, drenaj kanalları gibi sistemleri kestiği noktalarda, kavşak, viyadük, köprü, alt geçit, üst geçit, menfez gibi sanat yapıları yapılacak. Güzergah boyunca 9 adet kavşak, 5 adet viyadük, 28 köprü, 114 alt geçit, 386 tane menfez, 5 dinlenme tesisi, 2 bakım onarım şantiyesi olacak.

 

Ankara-Niğde Otoyolu hizmete girdiğinde, iki kentin arası yarı yarıya kısalarak 4 saatten 2 saate inecek. 

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio