Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Bu yıl Türkiye’nin gündeminde kıdem tazminatından, bankaların güçlendirilmesine kadar bir...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara'da İyileştirme Koordinasyonu Kurulu'nda...

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963 yılından bu yana kendi teknoloji, tasarım ve...

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

2019 yılının ilk Fiat Bayi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bayilere 2018...

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

"TEMİZ SUYA ERİŞİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR" HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, en...

 • Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:40
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:38
 • Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:58
 • Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:40
 • 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  Salı, 09 Nisan 2019 20:46

Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı Osman Elrekaby ile Sudan Ticaret Bakanı Elsadig Ali Hasab Elrasoul, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’yü ziyaret etti. Bakanlıkta gerçekleşen ziyarette, Sudan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yahya Jangoul Elbasha ile Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Yousif Ahmed Eltayeb Elkordofani de hazır bulundu.

Görüşmede konuşan Bakan Özlü, konuk Bakanları, Ülkemizde ve Bakanlıkta ağırlamaktan duyduğu memnuniyet dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ülkelerine verdiği öneme değinerek, yakın zamanda dört Afrika ülkesine gerçekleştirdiği resmi ziyaretleri hatırlattı. Türkiye’nin dış politikasının tek merkezli olmaktan öteye geçip çok merkezli bir eksene oturtulduğuna dikkat çeken Özlü, Kuzeyde Rusya, Orta Asya ülkeleri ve bilhassa da Afrika ülkelerine verilen önemin büyüklüğünü dile getirdi. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesi için siyasi bağların kuvvetlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Özlü, Bakanlığının ve bağlı kurumlarının görev alanına giren konularda iki ülke arasında işbirliğine gidilebileceğini söyledi. Türkiye’nin, organize sanayi bölgesi kurmak ve geliştirmek konusunda 1960’lı yıllardan bu yana çalıştığını ve bu alanda engin tecrübesi olduğunu belirten Özlü şunları söyledi;

“Ortak bir Organize Sanayi Bölgesi kurabiliriz. Türkiye’deki OSB’ler ile Sudan’daki OSB’ler arasında ortak girişimler başlatabiliriz. Ayrıca, Teknoparklar konusunda da bir işbirliği yapılabilir.”

TÜBİTAK aracılığıyla ortak araştırma ve geliştirme projelerinin hayata geçirilebileceğini de kaydeden bakan Özlü, patent, marka, tescil belgesi ve coğrafi işaret konularında da Sudan ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade etti. Özlü, ayrıca helal gıda üretimi ve denetlenmesi ile ilgili olarak Türk Standartları Enstitüsü aracılığı ile her türlü işbirliğine açık olduklarını belirterek, Türk şirketlerinin Sudan’da endüstri bölgesi kurmaları için de gerekli adımların atılacağını söyledi.

 Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı Elrekaby ise, kendilerini kabul eden Bakan Özlü’ ye teşekkür ederek, Sudan’ın bir tarım ülkesi olduğunu, ancak tarımda

 

gelişip ilerlemenin yolunun bilim ve teknolojiden geçtiğini söyledi. Söz konusu ziyaretlerinin amacının Türkiye ve Sudan arasındaki ilişkileri daha da kuvvetlendirmek olduğunu altını çizen konuk bakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sudan’a ziyaretlerinin ardından mutabık kalınan konular hususunda görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye geldiklerini kaydetti. İki ülke arasındaki iyi düzeydeki ilişkilerin ekonomiye yansımadığını ve ortak ticaret hacminin istenen düzeyde olmadığının altını çizen konuk bakan,  Sayın Cumhurbaşkanının da belirttiği gibi bu rakamı en az 10 Milyar ABD Doları’na çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’nin ekonomik kalkınma açısından son zamanlarda gerçekleştirdiği atılımı takdirle izlediklerini ve bu ilerlemede Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının payının da yadsınamaz olduğunu belirten Sudan’lı bakan, ülkesindeki yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bol olduğunu, söz konusu hammaddelerden en iyi şekilde istifade edilebilmesi için Bilime, Teknolojiye ve finansmana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Sudan’a yatırım yapılması konusunda Türk işadamlarına da çağrıda bulunan Elrekaby, Türkiye’yi önemli bir ortak olarak gördüklerini ve Türkiye’nin Sudan üzerinden diğer Afrika ülkelerine açılabileceğini söyledi.

 Sudan Ticaret Bakanı Elrasoul ise; Türkiye ve Sudan’daki OSB’ler arasında bir eşleştirme çalışması yapılmasının önemine değinerek, Sudan’da araştırma ve geliştirme alanında çalışan bilim insanlarının Türkiye’ye gelerek ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışmasını arzu ettiklerini söyledi.

Standartlar konusunda Türk Standartları Enstitüsü ile Sudan’daki muadil kuruluşunun bir araya gelmesini isteyen Elrasou, Sudan’ın Müslüman bir ülke olduğunu, bununla birlikte ürettikleri helal gıda ürünlerini ihraç etmekte zorlandıklarını, dünya helal gıda pazarına girebilmek için markalaşmaları gerektiğini ve bu konuda Türkiye’nin destek ve yönlendirmelerine ihtiyaç duyduklarını, bilgi ve teknoloji transferine hazır olduklarını belirtti.

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio