Makine Sektöründe 145 Ar-Ge, 26 Adet Tasarım Merkezi Bulunuyor

Makine Sektöründe 145 Ar-Ge, 26 Adet Tasarım Merkezi Bulunuyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kayıtlarına göre Türkiye genelinde tüm makine sektöründe 145...

Otomotivden Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru

Otomotivden Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru

Türk otomotiv endüstrisi 2018 yılında ihracatta üst üste 13.kez şampiyonluğa ulaştı....

2018 TÜRKİYE İSRAF ARAŞTIRMASI AÇIKLANDI

2018 TÜRKİYE İSRAF ARAŞTIRMASI AÇIKLANDI

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda 2018 yılı Türkiye İsraf Araştırması...

TKİ SAHALARINI ÖZEL SEKTÖRE AÇMADA “SANTRAL ŞARTI”

TKİ SAHALARINI ÖZEL SEKTÖRE AÇMADA “SANTRAL ŞARTI”

TKİ ve bağlı işletmelerin hesapları TBMM KİT Komisyonunda görüşüldü.  Genel Müdür...

HİSARCIKLIOĞLU: REFORM ATEŞİNİ GÜÇLENDİRELİM

HİSARCIKLIOĞLU: REFORM ATEŞİNİ GÜÇLENDİRELİM

Türkiye'deki tüm Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsası temsilcilerinin...

 • Makine Sektöründe 145 Ar-Ge, 26 Adet Tasarım Merkezi Bulunuyor

  Makine Sektöründe 145 Ar-Ge, 26 Adet Tasarım Merkezi Bulunuyor

  Perşembe, 07 Şubat 2019 11:06
 • Otomotivden Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru

  Otomotivden Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru

  Perşembe, 07 Şubat 2019 11:04
 • 2018 TÜRKİYE İSRAF ARAŞTIRMASI AÇIKLANDI

  2018 TÜRKİYE İSRAF ARAŞTIRMASI AÇIKLANDI

  Perşembe, 07 Şubat 2019 11:02
 • TKİ SAHALARINI ÖZEL SEKTÖRE AÇMADA “SANTRAL ŞARTI”

  TKİ SAHALARINI ÖZEL SEKTÖRE AÇMADA “SANTRAL ŞARTI”

  Perşembe, 07 Şubat 2019 10:55
 • HİSARCIKLIOĞLU: REFORM ATEŞİNİ GÜÇLENDİRELİM

  HİSARCIKLIOĞLU: REFORM ATEŞİNİ GÜÇLENDİRELİM

  Salı, 05 Şubat 2019 10:00

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü yüksek lisans öğrencisi Nazlı Değer, Fulbright Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursunu kazanan ilk isim oldu.

Nazlı Değer, Fulbright bursu ile Kuzey Karolina Üniversitesi’nde, Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar ile “DNA hasarları ve onarımı” üzerine araştırmalar yapacak.

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde yüksek lisans öğrencisi olan ve kanser üzerine araştırmalar yapan Nazlı Değer, Fulbright Eğitim Komisyonunca ilk defa verilen Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursunu kazanan isim oldu.

Müstakbel bilim kadını Nazlı Değer, bu bursla 2018-2019 akademik yılında başlamak üzere Kuzey Karolina Üniversitesi Chapel Hill’de Kimya Bölümünde doktora çalışmalarına başlayacak ve Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın akademik danışmanlığında DNA hasarı ve onarımı konusunda araştırmalar yürütecek.

2016 yılında Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümündeki lisans eğitimini tamamlayan Nazlı Değer, Almanya’da Ludwig Maximilian Üniversitesinde Erasmus Staj Hareketliliği kapsamında çocuklarda kalıtsal nötropeniye sebep olabilecek genlerin bulunması konusunda bir araştırmada yaz stajı yaptı. Ayrıca Değer, Bilkent Üniversitesi’nde bioinformatik ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde maya genetiği hakkında olmak üzere yaz stajları tamamladı. Lisans döneminde 3. sınıfta TÜBİTAK tarafından sağlanan 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında meme kanserinde etkisi olması muhtemel bir hedef gen üzerinde proje yaptı.

Nazlı Değer, şu anda Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde Doç. Dr. Işık Yuluğ’un laboratuvarında, meme kanserinde etkisi olabilecek bir genin fonksiyonu ve rolü üzerinde araştırma yapıyor.

Türkiye Fulbright Eğitim Programı

Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursunu, Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, 2015 yılında Kimya dalında Nobel ödülüne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar’ı onurlandırmak için ilk kez düzenledi. Türk ve Amerikan Hükümetleri arasında yapılan anlaşma kapsamında Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından özel ve devlet enstitüleriyle işbirliği içinde Fulbright Programı yürütülüyor. Türkiye Fulbright Eğitim Programı kapsamında; dünyanın dört bir yanından öğrenciler, akademisyenler, öğretmenler, profesyoneller, bilim insanları ve sanatçılar uluslararası deneyimler yaşıyor ve eğitim alma fırsatı yakalıyor.

Sancar’ın laboratuvarında tek kadın araştırmacı

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, bursa başvuran öğrencileri 5-6 aylık bir değerlendirme sürecinden geçirerek, seçilen öğrencilerin öz geçmişlerini Sancar’a iletti. Sancar, gönderilen isimler üzerinden değerlendirme yaparak, Nazlı Değer’e karar verdi.

Aziz Sancar’ın Laboratuvarında halen Ankara, İzmir, Eskişehir, Azerbaycan ve Doğu Türkistan’dan 5 erkek Türk araştırmacı bulunuyor. Nazlı Değer, Sancar’ın araştırma laboratuvarında çalışacak tek kadın araştırmacı olacak. DNA onarımı ve kanseri tedavi etmek için bu onarımın nasıl yapılabileceği konusunda Değer’le 4 yıl doktora programında bir araya geleceğini ifade eden Prof. Dr. Sancar, kızların eğitiminin kendisi için çok önemli olduğunu, bu konuda elinden gelen tüm çabayı gösterdiğini belirtti.

Bakan Özlü: “Toplum için ilham kaynağı”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Aziz Sancar bursu almaya hak kazanan Nazlı Değer ve ailesini makamında kabul etti. Özlü, kabulde yaptığı konuşmada, kanser üzerine araştırmalar yapan, Değer’in, Türkiye’de Fulbright Eğitim Komisyonunca Aziz Sancar bursu verilmeye layık görülen ilk isim olduğunu belirterek, “11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü” vesilesiyle Değer’i ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Değer’in, Ağustos’ta ABD’ye giderek Nobel Ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile çalışmalar yapacağına dikkati çeken Özlü, şunları kaydetti:

“Nazlı Değer, kanserin yanı sıra, DNA hasarları ve onarımı üzerine bilimsel çalışmalar gerçekleştirecek. Değer, Bakanlığımız Şube Müdürlerinden Sayın Şengül Değer’in kızıdır. Böylesine başarılı bir evlat yetiştirdiği için, kendisine teşekkür ediyorum. Genç bilim kadınlarımızın, uluslararası alanda elde ettikleri her başarı, sadece kadınlarımız için değil, hepimiz için, toplumun bütünü için birer ilham kaynağıdır. Kadınlarımızın hayatın her alanında, ekonomide, ticarette, üretimde, bilimde, girişimcilikte, eğitimde ve siyasette daha fazla yer almaları hepimiz için gurur vericidir.”

Türk kadınının, Cumhuriyet tarihi boyunca önemli aşamalar ve kazanımlar kaydetmelerinin memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Özlü, son 15 yılda, kadın akademisyenlerin sayısındaki artışın, erkeklerden çok daha fazla olduğunu söyledi.

“Bizim için gurur verici”

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim  Üyesi Doç. Dr. Işık Yuluğ, Nazlı Değer’in başarılı bir lisans öğrencisi olduğunu,  mezuniyetinin ardından üniversiteye yüksek lisans öğrencisi olarak kabul edildiğini bildirdi. Yuluğ, Değer’in zaman zaman sabah başlayıp gece yarısına kadar  çalıştığını belirterek, “Bir bilim insanında olması gereken uzun saatler  çalışabilme özelliğine sahip bir öğrenci” diye konuştu.

Sancar’ın kız öğrencilerin eğitimine birçok farklı kampanya ile destek  verdiğinin altını çizen Yuluğ, öğrencilerinin başarı bursu kazanmasının ve  Sancar’ın laboratuvarında eğitim görecek olmasının kendileri için de gurur verici  olduğunu söyledi. Yuluğ, başarı bursu verilirken, öğrencinin akademik başarısına,  stajlarda gösterdiği disiplin ve başarıya, yazdığı raporların düzgünlüğüne,  bilimsel ifade yeteneğine, İngilizce bilgisinin iyi düzeyde olmasına ve birlikte  çalıştığı hocalarının referanslarına bakıldığını kaydetti.

Yeni “Değer”lere ihtiyaç var…

Türkiye’de bilimin her alanında çalışan insanlara gereken önemin verilmesi, ülkeden beyin göçünün önlenmesi, ülkeye yeni “Nazlı Değer”ler kazandırılması gerekiyor. Bu konuda devlet kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun her kademesinin bilinçlendirmesine ihtiyaç bulunuyor. Türkiye’de Ar-Ge’ye ayrılan bütçenin artırılması, bilim alanında çalışan insanların gelir düzeyinin iyileştirilmesi, bu konularda toplumdaki farkındalığın artırılması büyük önem taşıyor.

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio