Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Bu yıl Türkiye’nin gündeminde kıdem tazminatından, bankaların güçlendirilmesine kadar bir...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara'da İyileştirme Koordinasyonu Kurulu'nda...

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963 yılından bu yana kendi teknoloji, tasarım ve...

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

2019 yılının ilk Fiat Bayi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bayilere 2018...

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

"TEMİZ SUYA ERİŞİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR" HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, en...

 • Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:40
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:38
 • Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:58
 • Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:40
 • 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  Salı, 09 Nisan 2019 20:46

Ziraat Bankası Genel Müdürü AYDIN:

“ÜLKEMİZİN MORAL BANKASI OLMA ÇABAMIZ SÜRÜYOR”

 • Ziraat Bankasının 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin hesapları TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldü.
 • Genel Müdür Hüseyin Aydın: “Küçük işletmeler ve çiftçilerin yanı sıra; otoyollar, köprüler, havaalanı gibi büyük ve ülke kalkınmasına yardımcı olacak projelerin finansmanında önemli bir pay almış bulunuyoruz”
 • Aydın: “Ülke bilançosunu önde tutarak ülkemizin moral bankası olma çabamızı sürdürüyoruz”
 • Ziraat Bankası’nın 500 milyar lirayı aşan nakdi ve gayri nakdi krediler toplamı, bilançosunun yüzde 70’ine ulaştı. Kredilerin de yüzde 75’i üretime ve istihdama yönelik bulunuyor.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Banka olarak tarımın gelişmesi, daha endüstriyel ve katma değeri yüksek bir yapıya kavuşması için çalıştıklarını ifade ederek, “Ülke bilançosunu önde tutarak ülkemizin moral bankası olma çabamızı sürdürüyoruz” dedi.

Genel Müdür Hüseyin Aydın, Ziraat Bankasının 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin hesaplarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi sırasında yaptığı sunumda, bilançolarının yüzde 70’nin kredilerden oluştuğunu, bu kredilerin yaklaşık yüzde 75’inin üretime ve istihdama yönelik kurumsal kredileri kapsadığını kaydetti. Nakdi ve gayri nakdi kredilerin toplamının 500 milyar lirayı aştığını bildiren Aydın, “Yani ülke ekonomisine katkımız yarım trilyon lirayı geçmiştir” diye konuştu. Kurumsal krediler içinde tarım kredilerinin her zaman önemli bir ağırlığa sahip olduğunu belirten Aydın, Bankanın, diğer sektörlerin finansman ihtiyacını da uygun şekilde karşılamaya devam ettiğini belirtti.

 

Ülke kalkınmasına finansman

Tarımın gelişmesi, daha endüstriyel ve katma değeri yüksek bir yapıya kavuşması için çalıştıklarını dile getiren Aydın, şunları kaydetti:

“Küçük işletmeler ve çiftçilerin yanı sıra büyük projelerin finansmanında da önde gelen bankalardan biri olarak otoyollar, köprüler, havaalanı gibi büyük ve ülkemizin kalkınmasına yardımcı olacak projelerin finansmanında önemli bir pay almış bulunuyoruz. Ülke bilançosunu hep önüne alarak ülkemizin moral bankası olmaya da gayret ettik. Bu amaçla son dönemde emeklilere yönelik promosyon verilmesi, BAĞ-KUR prim borcu kredisi, imar barışı kredisi, nefes kredisi, KOBİ destek kredisi, KGF destekli krediler ve bedelli askerlik gibi uygulamalarla finansmana erişimde sıkıntı yaşandığı dönemlerde desteğimizi sürdürdük. Konut kredilerinde son yıllarda önemli artışlar sağladık. 2016 ve 2017 yıllarında sektörün konut kredilerindeki toplam artışın yaklaşık yarısı Ziraat Bankası tarafından sağlanmıştır. 2018 yılında Ziraat Bankası konut kredilerini artırmaya devam ederken sektörün geri kalanında konut kredilerinde düşüş gerçekleşmiştir. Hali hazırda toplam konut kredilerinin yüzde 25’i Ziraat Bankası’ndan kullanılmıştır.”

 

Verimlilikte ciddi artış

Bankanın son yıllarda şube ve ATM ağının sayısında çok verimlilik esaslı bir yönetime odaklandıklarını söyleyen Aydın, “Halihazırda 1.757 şube ve 7.169 ATM ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Dijital bankacılıktaki gelişmelerin de desteğiyle şube ve personel başına verimlilik oranlarımız kat ve kat artmış bulunuyor” diye konuştu.

Aydın, Bankanın yurt içindeki finansal hizmet yelpazesinde de değişiklikler yaptıklarını belirterek, Ziraat Finansal Kiralama’nın Ziraat Katılım Bankası’na devri ile oluşan sinerji ile daha etkin olmayı hedeflediklerini, ayrıca Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nı kurmak üzere olduklarını, yurt dışında 18 ülkede iştirak banka ve şubeleri ile faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti.

Genel Müdür Aydın, kredi ağırlıklı büyümeyi sağlamak üzere ihtiyaç duyulan önemli unsurlar olan öz kaynak ve likidite için de önemli gelişmeler sağladıklarını belirtirken, “Yurt içinde mevduat piyasasında baskı unsuru olmaktan kaçınarak faizler üzerinde olumsuz bir etkide bulunmama gayreti içinde olduk” dedi.

Aydın, mevduat dışı kaynakları yüksek oranda artırdıklarının altını çizerek, verimliliğin yükseltilmesine yönelik konulara da odaklandıklarını ifade etti.

 

Soruları yanıtladı

Sunumunun ardından milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Aydın, Ziraat Bankasının zaman içinde kredi veren bir bankaya dönüştürüldüğünü söyledi.

Tarımsal kredilerde takibe düşme oranının yüzde 1,3 olduğuna işaret eden Aydın, borç ertelemelerini faiz uygulamadan yapmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Aydın, Ziraat Bankasının bazı şubelerinin Çiftçi Kayıt Sistemi sorgulaması için ücret aldığı yönündeki değerlendirmeler üzerine, “Sisteme otomatik olarak verileri girdiğiniz zaman bu bilgiler zaten geliyor. Sorgulama ücreti alınması doğru bir şey değil. Bir yanlışlık var ise bakacağız” dedi.

 

“Faizlerimiz makul düzeylere iniyor”

Bir soru üzerine Aydın, Ziraat Bankasının Türkiye’nin öz kaynak karlılığı en yüksek bankası olduğunu, sermaye yeterlilik rasyosunun da küresel oranlarla karşılaştırıldığında iyi durumda bulunduğunu ifade etti.

Aydın, faizlere ilişkin bir soruya da “Hem Türk lirası hem yabancı para cinsinden faizlerimiz makul seviyelere doğru yol almaktadır.” yanıtını verdi.

Toplantının sonunda, Ziraat Bankası ve bağlı iştiraklerinin 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin hesapları komisyonca genel görüşe sunuldu.

 

“Sektör sağlıklı ve güçlüdür”

Son dönemde ekonomide yaşanan dalgalanmanın bankacılık krizi olmadığı yönündeki değerlendirmeler üzerine Aydın, “2001 krizi Türkiye’nin kendi kriziydi. Bugün, dünyanın yaşadığı genel ekonomik bir daralma var. Sektör, 2001’den aldığı derslerde sağlıklı ve güçlüdür” ifadelerini kullandı.

 

Tarım kredilerinde yüzde 61 pay

Genel Müdür Hüseyin Aydın’ın Komisyon’a sunduğu bilgilere göre Ziraat Bankası’nın nakdi kredileri Eylül 2018 sonu itibariyle 369,6 milyar liraya ulaşmış bulunuyor. Bunun 225,1 milyarını kurumsal diğer sektörlere, 56,2 milyarını kurumsal tarım sektörüne yönelik krediler, 88,3 milyar liralık bölümünü ise bireysel krediler oluşturuyor.

Salt tarım kredileri bazında ise Ziraat’ın sektör payı yüzde 61 düzeyinde bulunuyor. Başka deyişle Türkiye’de tarıma açılan her 100 liralık kredinin 61’ini Ziraat Bankası kullandırıyor.

Ziraat’ın tarım kredilerinin 2012 sonu ile Eylül 2018 sonu arasındaki dönemde yüzde 211’lik bir artışla 18 milyar liradan 56,2 milyar liraya çıktığı dikkati çekiyor.

Eylül 2018 itibariyle Bankanın tarım kredilerinin 36 milyarını işletme, 20 milyarını yatırım kredileri oluşturuyor. 2012 sonundan bu yana işletme nitelikli tarım kredilerinin yüzde 300, yatırım amaçlı tarım kredilerinin yüzde 135 arttığı görülüyor.

Konularına göre ise tarım kredilerinin 20 milyarı hayvansal üretim, 17 milyarı bitkisel üretim, 9.4 milyarı tarımsal mekanizasyon, kalanı ise arazi edindirme ve su ürünleri için kullandırılmış bulunuyor.

Bankanın tarım kredileri sektörün toplam kurumsal nakit kredilerinin de yüzde 20’sini oluştururken; tarımsal değer zincirindeki kredilerinin toplam hacmi ise 80 milyar liraya ulaşıyor ve bu bazda yüzde 31 pay alıyor.  

 

Takipteki kredi oranı sektörün yarı düzeyinde

Ziraat Bankası’nın takipteki toplam kredi bakiyesi ise yalnızca 6 milyar lira ve oranı yüzde 1,6. Bu oran kurumsal diğer sektör kredilerinde yüzde 1,9, kurumsal tarım sektörü kredilerinde yüzde 1,3, bireysel kredilerde yüzde 1 düzeyinde.

Aynı tarih itibariyle Türk bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi 2 katrilyon 586,1 milyar, takip bakiyesi 86.1 milyar lira ve takipteki alacakların toplam kredi hacmine oranı yüzde 3.2 düzeyinde bulunuyor. Ziraat Bankası, bankacılık sektörünün toplam takipteki alacak oranını aşağı çekiyor. Ziraat hariç bankacılık sektörünün takip oranı yüzde 3,5 düzeyinde oluşuyor.

2012 sonundan bu yana bankacılık sektörünün toplam takipteki kredi oranı yüzde 2.8’den yüzde 3.2’ye yükselirken, Ziraat Bankası’nın takip oranının yüzde 2.8’den yüzde 1.6’ya gerilediği dikkati çekiyor.

Varlık Yönetim Şirketlerine yapılan satışlar dikkate alındığında ise sektörün takip rasyosunun yüzde 5’in üzerinde olduğu belirtiliyor.

 

Genç Çiftçi Akademisi Projesi

Bu arada Ziraat Bankası tarafından geliştirilen, tarımsal üretime ve Tarım Bakanlığı’na yeni bir bakış kazandıracak olan Genç Çiftçi Akademisi Projesi, uygulamaya konulmuş bulunuyor.

Proje ile şu sonuçlar hedefleniyor:

 • Gençlerin tarıma olan ilgisini artırmak
 • Tarımsal üretim ve yatırım yapmayı öğretmek
 • Finansal okur yazarlığı artırmak
 • Eğitimli ve bilinçli çiftçiler yetiştirmek

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio