Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Bu yıl Türkiye’nin gündeminde kıdem tazminatından, bankaların güçlendirilmesine kadar bir...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara'da İyileştirme Koordinasyonu Kurulu'nda...

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963 yılından bu yana kendi teknoloji,...

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

2019 yılının ilk Fiat Bayi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bayilere 2018...

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

"TEMİZ SUYA ERİŞİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR" HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, en...

 • Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:40
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:38
 • Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:58
 • Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:40
 • 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

  Salı, 09 Nisan 2019 20:46

Koç Üniversitesi tarafından, evrensel bilgi birikimine katkıda bulunan başarılı ve öncü bilim insanlarını ödüllendirmek ve bilimin gelişmesini teşvik etmek amacıyla başlatılan, ‘Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’ bu yıl üçüncü kez sahibini buldu. Prof. Dr. Metin Sitti, mikro ve nano biyomedikal robotik teknolojilerine öncü ve üstün katkıları nedeniyle ödüle layık görüldü.

Almanya’daki Max Planck Topluluğu’nun tek Türk üyesi, Carnegie Mellon Üniversitesi’nde seçkin profesör ve Stuttgart Üniversitesi’nde onursal profesör unvanlarına sahip olan Prof. Dr. Metin Sitti ödülünü, Koç Holding ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Şeref Başkanı Rahmi M. Koç’un elinden aldı.

Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen ödül törenine, Koç Ailesi üyeleri, bilim ve akademi çevreleri, iş dünyasının önde gelen isimleri ve basın mensuplarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

M. Ömer Koç:

Aydınlık bir dünyanın oluşumuna önemli katkılarda bulunan genç bir bilim insanı”

Törenin açılış konuşmasını yapan Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, “Bu yıl üçüncüsünü takdim ettiğimiz Koç Üniversitesi Rahmi Koç Bilim Madalyası’nı, büyük bir gururla, fen, mühendislik ve tıp bilimleri alanında yaptığı çalışmalarla gelişmiş, müreffeh ve aydınlık bir dünyanın oluşumuna önemli katkılarda bulunan genç bir bilim insanımıza takdim ediyoruz” dedi.

Dünyada bilinen ve diğer araştırmacılara ilham veren çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Metin Sitti’yi tebrik ettiğini ve bundan sonra da büyük başarılarla adından söz ettireceğine inandığını vurgulayan Ömer M. Koç, Koç Üniversitesi’nin 25 yıl önce temelleri atılırken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözünün hafızalarına kazındığını ifade etti: “Memleketi, milleti kurtarmak isteyenler için, hamiyyet, hüsn-i niyet, fedakârlık elzem evsâf. Fakat yetmez. Bunun yanında ilim ve fen lâzımdır. İlim ve fen teşebbüsâtın merkezidir. Milletimizin fikrî terbiyesinde rehberimiz ilim ve fen olacaktır. Kurtarıcıların nâmuskâr ve birer âlim olması lâzımdır. Bu hayat, ancak, ilim ve fen ile olur. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur. Garptan, şarktan, ilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ferd-i milletin kafasına koyacağız. Dünyada, her şey için, hayat için, en hakikî mürşit ilimdir ve fendir; bunun aksi, gaflettir, dalâlettir.”

 

“Özgür düşünce ile bilimin sınırlarını ilerleten örnek bir üniversite”

Büyük Atatürk’ün kendilerine gösterdiği bu hedefe erişmek ve onun mirasına layık olabilmek için çok çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Ömer M. Koç, şöyle devam etti: “Merhum Vehbi Koç, Atamızın işaret ettiği hedeflere erişmenin evvela eğitimden geçtiğini biliyor ve buna yürekten inanıyordu. Gerek Vehbi Koç Vakfı gerekse vakfa bağlı kurumlara her daim bu düşünce hâkim olmuştur. İşte bu sebepledir ki ülkemizde vakıf üniversitelerinin umumiyetle kurulması için koşullar olgunlaştığında, var gücüyle bizlere destek olan; eğitime gönül vermiş, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine taşıma kararlılığı ve azmindeki ehil akıllarla güç birliği yaptık. Amacımız, ülkemizde uluslararası nitelikte, yaratıcı, bağımsız ve nesnel düşünebilen, liderlik vasıflarına sahip yetkin mezunlar verecek; özgür düşünce ile bilimin sınırlarını ilerleterek, Türkiye ve insanlığa hizmet edecek örnek bir üniversite kurmaktı.”

 

Rahmi M. Koç’a teşekkür

Koç Üniversitesi’nin kuruluşunun üzerinden çeyrek asır geçtiğini, bu sürenin belki dünyadaki köklü üniversitelerle mukayese edildiğinde çok kısa bir zaman dilimi gibi gelebileceğini belirten Ömer M. Koç, “Ama önemli olan o senelere neler sığdırdığınız ve insanlığa kattığınız değerdir. Şunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki bu geçen 25 yıl zarfında Koç Üniversitesi çok büyük başarılar elde etti ve pek çok ilki gerçekleştirdi. Bu başarıda en büyük pay sahibi olan ve bir üniversite kurma fikri merhum Vehbi Koç tarafından hayata geçirildiği andan itibaren var gücüyle çalışan, kurulduğu günden bu yana da Koç Üniversitesi’ni dünyanın önde gelen akademik kuruluşları arasına katmak için imkânlarını seferber eden Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Şeref Başkanı Sayın Rahmi Koç’a huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

“Bilginin saniyeler içinde dünyanın öbür ucuna eriştiği bir çağda yaşıyoruz”

Ömer M. Koç, bilimin güçlü bir yol gösterici olarak, sadece bugünü değil geçmiş ve geleceği de görmeyi sağladığını vurgularken şunları kaydetti: “Bilginin saniyeler içinde dünyanın öbür ucuna eriştiği bir çağda yaşıyoruz. Bazı amansız hastalıkların tedavisi için sürdürülen araştırma sonuçlarının ya da binlerce yıl önce hüküm sürmüş bir uygarlıkla ilgili bulgunun birkaç saniye içinde binlerce kilometre ötedeki insanlara ulaşmasının ne muazzam bir ilerleme olduğu hepimizin malumu. Bu nedenledir ki dünyanın herhangi bir yerindeki bilimsel çalışmalarla elde edilen bilgi ve teknolojik gelişmenin herkese ışık tuttuğundan bahsedebiliriz. Bizlere düşen, insanlık için bu denli önemli bilgiyi üreten, bunun için yılmadan çalışan tüm bilim insanlarına hak ettikleri desteği vermek ve aynı zamanda onların kıymetini bilip takdir etmektir.”

 

“Yeni buluşlar disiplinlerin örtüştüğü yerlerden çıkacak”

Törende konuşan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da, üçüncüsü verilen madalyanın bu yıl, fen, mühendislik ve tıp alanlarında Türkiye’nin yetiştirdiği, yurt içinde veya yurt dışında evrensel bilgi birikimine üst düzeyde katkıda bulunmuş olan ve 50 yaşını aşmamış bir bilim insanına takdim edildiğini söyledi.

Gelecek 10-20 yıl içinde insanlığı ve toplumları en çok etkileyecek olan yeni buluşların çoğunun disiplinlerin örtüştüğü yerlerden çıkacağına değinen Prof. Dr. Umran İnan sözlerine şöyle devam etti: “Tıp ile mühendisliğin örtüşmelerinde gerçekleşen her buluşun topluma katkısını hukuksal, sosyal, toplumsal etkilerini, sonuçlarını analiz edebilecek ortamlar belirleyecek. Neredeyse her gün yeni bir disiplin doğuyor; eski disiplinler ise beklenmedik iş birlikleriyle yeniden hayat buluyor. Biz de Koç Üniversitesi olarak, disiplinler arası çalışmayı, iş birliğini, çeşitliliği, hiyerarşiden ve katı normlardan uzaklaşmayı önceliklendiren yaklaşımımız ile bundan sonraki 25 yılda da bilimin yolunda ilerleyerek ülkemize ve insanlığa dönüştürücü etkisi olan katkılar yapmaya devam edeceğiz. Bu senenin madalya sahibi bilim insanı da fen ve mühendislik bilimleri ve teknoloji örtüşmelerinde insan sağlığının iyileştirilmesinde çığır açan çalışmalar yapan bir isim... Bilim Madalyasını Max Planck Enstitüsü’nden Prof. Dr. Metin Sitti’ye mikro ve nano biyomedikal robotik teknolojilerine öncü ve üstün katkılarına istinaden takdim etmekten olağanüstü gurur duyuyoruz. Daha önce de birçok önemli ödüle layık görülmüş olan Sayın Metin Sitti’yi huzurlarınızda en içten duygularımla tebrik ediyor; bundan sonra da büyük bir verimlilikle sürdüreceği başarılı çalışmalarının her zaman takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtmek istiyorum.”ÖMER M. KOÇ,”BU YIL ÜÇÜNCÜSÜ TAKDİM ETTİĞİMİZ KOÇ ÜNİVERSİTESİ RAHMİ KOÇ BİLİM MADALYASI’NI, BÜYÜK BİR GURURLA, FEN, MÜHENDİSLİK VE TIP BİLİMLERİ ALANINDA YAPTIĞI ÇALIŞMALARLA GELİŞMİŞ, MÜREFFEH VE AYDINLIK BİR DÜNYANIN OLUŞUMUNA ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNAN GENÇ BİR BİLİM İNSANIMIZA TAKDİM EDİYORUZ” DEDİ.
 

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio