Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

TÜSİAD, Kalyon Enerji, Siemens Gamesa, Şişecam, IVESA, Borusan ENBW, Garanti BBVA, GUYAD,...

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Bu yıl Türkiye’nin gündeminde kıdem tazminatından, bankaların güçlendirilmesine kadar bir...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara'da İyileştirme Koordinasyonu Kurulu'nda...

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963 yılından bu yana kendi teknoloji,...

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

2019 yılının ilk Fiat Bayi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bayilere 2018...

 • Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

  Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

  Cuma, 14 Şubat 2020 07:40
 • Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:40
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:38
 • Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:58
 • Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:40

 • Türkiye'deki tüm Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsası temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen “TOBB Türkiye Ekonomi Şurası”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifiyle TOBB’da gerçekleştirildi.
 • TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: “Cesur ve ezber bozan yeni yatırım hamlesi, küresel rekabette Türkiye'yi öne çıkaracaktır”
 • Hisarcıklıoğlu: “Bu tekerlek, bu tümsekte kalmayacak. Allah'ın izniyle yola devam edeceğiz. El birliğiyle Türkiye'yi yeniden tempolu büyüme sürecine kavuşturacağız”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu, “cesur ve ezber bozan” yeni bir yatırım hamlesinin Türkiye’yi küresel rekabette öne çıkaracağını belirterek, “Dışarıda hava bozarken, bizler de içerde safları sıklaştırmalıyız. Güveni ve istikrarı muhafaza etmeliyiz ki, ekonomide yeni bir atılım daha başlatalım, reform ateşini güçlendirelim” dedi.

Türkiye'deki tüm Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ticaret Borsası temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen “TOBB Türkiye Ekonomi Şurası”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifiyle TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Şura’da yaptığı konuşmada Oda ve Borsa Başkanlarının Temmuz’dan beri yoğun bir mesaiyle illerin ve ilçelerin sorunlarının dökümünü çıkardıklarını, öneriler hazırladıklarını belirterek, “Böylece tüm ülkede, yerelde hangi ekonomik sıkıntılar yaşanıyorsa, hepsini tespit ettiler. Biz şimdi tüm bunları, il bazında ve ayrıca bakanlıklara göre tasnif ediyoruz” dedi.

Kendileri için en önemli teşvikin, bugünkü gibi, devleti yanlarında görmek olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Cumhurbaşkanım, sizin aramızda olmanız, hem bürokrasinin çarklarını işletmek, hem de sürdürdüğümüz mücadelede yalnız olmadığımızı görmek açısından, bizim için çok değerli. Karşımıza çıkarılan her tür engele ve ekonomik saldırılara rağmen, bize daha fazla çalışma şevki verdiniz, moralimizi yükselttiniz. Sizin liderliğinizde, gündeme getirdiğimiz her konuda, geçmişte olduğu gibi, çözüm sağlayacağınıza inanıyoruz. İşte bununla ilgili pek çok örneği, şu geçtiğimiz birkaç ayda yaşadık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’na teşekkür

Rifat Hisarcıklıoğlu, kısa çalışma ödeneği ve asgari ücret desteği artışıyla, firmaların üstündeki yüklerin azaltıldığını,  iç piyasaya destek için, 4 sektörde KDV ve ÖTV indirimi yapıldığını, bankaların yüksek faiz uygulaması yüzünden, iş dünyasının büyük sıkıntı yaşadığı dönemde, krediye erişimde kolaylık için KOBİ’lere aylık yüzde 1,54 faizle kredi imkanı sağlandığını anlattı.

Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı’na hitaben “Mera fonu gibi ciddi bir yükün kaldırılmasını sağladınız. Kamu müteahhitlerine tasfiye ve devir hakkı tanıdınız. Uzun yıllardır beklediğimiz, ticari hayata büyük kolaylık getirecek, devlet destekli ticari alacak sigortasını başlattınız. Meslek liselerinde 81 ilde kamu-özel sektör iş birliğini tabanda sağlayacak projeyi de hayata geçiriyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Türkiye en çok reform yapan ilk on ülke arasında

“Geçtiğimiz yıl, ülkemizdeki iş ve yatırım ortamını iyileştiren çeşitli düzenlemeler üzerinde, sizin talimatınızla, bakanlarımızla birlikte yaptığımız çalışmalarda, tarihi bir başarıya imza attık” diyen Hisarcıklıoğlu, “Dünya Bankasının Doing Business raporuna göre Türkiye, 2018’de en çok reform yapan ilk 10 ülke arasında yer aldı. İş ve yatırım ortamında 17 basamak birden sıçrayarak, 60. sıradan 43. sıraya ilerledik ve tarihimizdeki en üst sıraya yükselmiş olduk. Sizin liderliğinizde, hükümetimizin istihdamı, ticareti ve sanayiyi destekleyen adımları, her kesime dokunan müjdeleri, iş dünyamızın moralini ve şevkini artırdı. Şuralarda dile getirdiğimiz pek çok önerinin hayata geçtiğini gördük. Tüm bu desteklerin, ekonomiye yeniden ivme kazandıracağına inanıyorum” diye konuştu.

Oda ve Borsa Başkanlarının, konseyler ve bölgeler bazında detaylı bir çalışmayla reel sektörün en çok talep ettiği konuları belirlediklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Bunlara da çözüm sağlamak için, başta sizin olmak üzere, buradaki bakanlarımızın icracı ve reformcu iş yapma tarzına güveniyoruz. Ben detaya girmeden tek bir konuyu vurgulamak istiyorum. Son 3 ayda TOBB olarak bir ilki daha gerçekleştirdik. Bankalarla birlikte tüm Anadolu’yu dolaştık. 81 ilden tüccar ve sanayicilerle bir araya geldik” dedi.

“Finansmanda İnovasyon”

KOBİ’lerin en büyük sıkıntısının nakit açığı olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Finansmana erişimde büyük sıkıntı var. Yüksek kredi faizleri, bir türlü reel sektörümüzün yakasını bırakmıyor. Yaptığımız işin bereketi kalmıyor. Ne yatırım yapabiliyor, ne de iş hacmimizi artırabiliyoruz. İşte bu ortamda, yüksek faize karşı sizin gösterdiğiniz hassasiyet ve mücadele, bizlere güç ve moral veriyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Erdoğan’ın bu konudaki çağrısına, ilk ve en somut katkıyı verdiklerini ifade ederek, “TOBB, Odalar ve Borsalar, tüm kaynaklarını bir araya getirdi. Bugüne kadar ülkemizde ticari kredilere uygulanmış en düşük faiz oranıyla, KOBİ’lerimize nefes kredisi temin ettik. Yaklaşık 100 bin KOBİ’mize 12 milyar lira düşük faizli kaynak sağladık. Sizin tabirinizle ‘finansmanda inovasyon’ yaptık” diye konuştu.

“Güveni muhafaza etmeliyiz”

Avrupa’da Brexit sıkıntısı, ABD-Çin, Rusya-Ukrayna gibi artan ikili gerilimler, Irak ve Suriye’deki durum, küresel ticarette büyüyen korumacılık eğilimlerinin, dünyada ticaret, yatırım ve fon akışını olumsuz etkilediğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Dışarıda hava bozarken, bizler de içerde safları sıklaştırmalıyız. Türkiye'nin son yıllarda elde ettiği tüm kazanımların temelinde, güven ve istikrar yatmaktadır. Bizler, bunların değerini çok iyi biliyoruz. Güveni ve istikrarı muhafaza etmeliyiz ki, ekonomide yeni bir atılım daha başlatalım, reform ateşini güçlendirelim” dedi.

Yatırım hamlesi

Bir yatırım hamlesi çağrısını yineleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle de, sizin önderliğinizde başlatılacak, cesur ve ezber bozan yeni bir yatırım hamlesi, küresel rekabette bizi öne çıkaracaktır. Ben şuna inanıyorum, bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak, Allah’ın izniyle tüm bunları aşacak, yola devam edeceğiz. El birliğiyle Türkiye’yi yeniden tempolu büyüme sürecine kavuşturacağız. Türk özel sektörü, yani bizler de, dün olduğu gibi yarın da, ülkemizi daha güçlü, daha zengin, daha müreffeh yapmak için üretmeyi, emek vermeyi sürdüreceğiz.”

 

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio