Makine Sektöründe 145 Ar-Ge, 26 Adet Tasarım Merkezi Bulunuyor

Makine Sektöründe 145 Ar-Ge, 26 Adet Tasarım Merkezi Bulunuyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kayıtlarına göre Türkiye genelinde tüm makine sektöründe 145...

Otomotivden Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru

Otomotivden Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru

Türk otomotiv endüstrisi 2018 yılında ihracatta üst üste 13.kez şampiyonluğa ulaştı....

2018 TÜRKİYE İSRAF ARAŞTIRMASI AÇIKLANDI

2018 TÜRKİYE İSRAF ARAŞTIRMASI AÇIKLANDI

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda 2018 yılı Türkiye İsraf Araştırması...

TKİ SAHALARINI ÖZEL SEKTÖRE AÇMADA “SANTRAL ŞARTI”

TKİ SAHALARINI ÖZEL SEKTÖRE AÇMADA “SANTRAL ŞARTI”

TKİ ve bağlı işletmelerin hesapları TBMM KİT Komisyonunda görüşüldü.  Genel Müdür...

HİSARCIKLIOĞLU: REFORM ATEŞİNİ GÜÇLENDİRELİM

HİSARCIKLIOĞLU: REFORM ATEŞİNİ GÜÇLENDİRELİM

Türkiye'deki tüm Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsası temsilcilerinin...

 • Makine Sektöründe 145 Ar-Ge, 26 Adet Tasarım Merkezi Bulunuyor

  Makine Sektöründe 145 Ar-Ge, 26 Adet Tasarım Merkezi Bulunuyor

  Perşembe, 07 Şubat 2019 11:06
 • Otomotivden Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru

  Otomotivden Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru

  Perşembe, 07 Şubat 2019 11:04
 • 2018 TÜRKİYE İSRAF ARAŞTIRMASI AÇIKLANDI

  2018 TÜRKİYE İSRAF ARAŞTIRMASI AÇIKLANDI

  Perşembe, 07 Şubat 2019 11:02
 • TKİ SAHALARINI ÖZEL SEKTÖRE AÇMADA “SANTRAL ŞARTI”

  TKİ SAHALARINI ÖZEL SEKTÖRE AÇMADA “SANTRAL ŞARTI”

  Perşembe, 07 Şubat 2019 10:55
 • HİSARCIKLIOĞLU: REFORM ATEŞİNİ GÜÇLENDİRELİM

  HİSARCIKLIOĞLU: REFORM ATEŞİNİ GÜÇLENDİRELİM

  Salı, 05 Şubat 2019 10:00
TKİ ve bağlı işletmelerin hesapları TBMM KİT Komisyonunda görüşüldü. 
Genel Müdür Vekili Ömer Bayrak, TKİ’nin, sahalarını özel sektöre açarken, “santral kurma şartlı” ihaleler yaparak, ülkenin elektrik talebinin karşılanmasına katkıyı hedeflediklerini bildirdi. 
TKİ’nin 2018 yılı cevherden doğrudan üretim miktarı 29,6 milyon, satılabilir üretim miktarı 21,7 milyon ton.
Yüksek miktarda yatırım gerektiren Soma ve Tunçbilek havzasında yeraltı üretimde yıllık 15,6 milyon yon ilave üretim bekleniyor.
Türkiye’nin 17,5 milyar ton olan linyit kömür kaynağının 2,1 milyar tonu Kurumun sorumluluğunda bulunuyor.
Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdür Vekili Ömer Bayrak, TKİ’ye ait kömür sahalarını özel sektör yatırımlarına açarken “santral kurma şartı” aradıklarını, bununla, ülkenin elektrik enerjisi talebinin karşılanması ve arz güvenliğinin sağlanmasına katkı yapmayı amaçladıklarını bildirdi. 
 
Ömer Bayrak, TKİ ve bağlı işletmelerin 2015 ve 2016 yılı hesaplarının görüşüldüğü TBMM KİT Komisyonunda, kurumun faaliyetlerine ilişkin yaptığı sunumda, Kurumun kömür rezervlerini daha etkin ve verimli değerlendirerek ekonomiye kazandırmak için başlatılan “yeniden yapılanma” kapsamında termik santraller, ısınma ile sanayi sektörü ve fakir ailelere kömür yardımı yapılması gibi faaliyetlerinin özenle sürdüğünü belirtti. 
 
TKİ’nin elektrik arz güvenliğine katkısı
Sahip olduğu kömür rezervleri ve yüksek üretim miktarıyla enerji sektöründe ağırlıklı bir yeri olan ve ürettiği kömürün yaklaşık yüzde 65’ini termik santrallere veren TKİ’ye enerji talebini karşılama ve arz güvenliği açısından büyük görevler düştüğünü ifade eden Bayrak, “Bu doğrultuda Kurumumuz, sahalarını özel sektör yatırımlarına açarken, santral kurma şartlı olarak ihaleler yapmak suretiyle, ülkemizin elektrik ihtiyacının karşılanması yönünde katkı sağlamayı hedeflemektedir” dedi. 
 
2018 üretimi 29,6 milyon ton
Bayrak, Türkiye’nin 17,48 milyar ton olan linyit kömür kaynağının 2,1 milyar tonunun Kurumun sorumluluğunda bulunduğunu belirterek, “Kurumun Aralık sonu geçici verilerine göre 2018 yılı sonunda cevherden doğrudan üretim miktarının 29,6 tona, satılabilir üretim miktarının da 21,7 milyon tona çıkması bekleniyor” dedi.
 
Termik santrallere verilecek kömür miktarının her yıl genel enerji dengesi gözetilerek, KİT finansman kararnameleri çerçevesinde Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ile belirlendiğini vurgulayan Bayrak, şunları dile getirdi:
“Özelleştirilen Soma ve Tunçbilek santralleri için düzenlenen 18 ve 20 yıllık kömür temin sözleşmelerinde belirlenen miktar ve içeriği elektrik fiyatlarına endeksi asgari ücret, petrol ürünleri endeksi ve yurt içi ÜFE bulunduğu fiyat hesaplama formülasyonu uygulanarak belirleniyor. Isınma ve sanayi sektöründe, sanayi işletmelerinin kömür ihtiyacını karşılamak için yıllık sözleşmeler, çimento sektörü ile ilgili de 5 yıllık çerçeve ve yıllık satış sözleşmesi yapılıyor.” 
 
2018 kârı 200 milyon TL
Sektöre ilişkin yıllara göre kar-zarar durumunu da aktaran Bayrak, 2016 yılında 1 milyon lira kar eden kurumun, 2017’de 172,9 milyon lira zarar ettiğini, 2018 yılı aralık sonu geçici verilerine göre de 200 milyon lira kar etmesinin beklendiğini bildirdi.
Bayrak, 15 yıldır yoksul ailelere kömür yardımı kapsamında, yıllık ortalama 2 milyon ihtiyaç sahibine 28,27 milyon ton kömür dağıtıldığı bilgisini verdi.
 
Biten ve yeni projeler
Tamamlanan ve devam eden projeler hakkında da bilgi veren Bayrak, Manisa’nın Soma Deniş bölgesinde bulunan 153 milyon tonluk kömür rezervli sahada 510 megavatlık termik santral kurulumunun 2019 yılını ilk çeyreğinde elektrik üretimine geçmesinin planlandığını belirterek, şunları söyledi:
 
“2003 yılında rödövans karşılığı ihale edilen Silopi Elk. firmasında işletilen Şırnak asfaltit sahasında 135 megavat gücündeki termik santral, 2009 yılında ticari işletmeye geçti. Söz konusu termik santral dünyada asfaltit kömürü ile elektrik üretimi yapan tek santraldir. Projeye ilavelerle toplam 405 megavat gücünde termik santralin kalan 2 ünitesi de ticari işletmeye alındı. Bolu’nun Göynük ilçesinde toplam 207 megavat gücünde 2 ünitenin yapımı tamamlandı. 2017 verilerine göre yıl sonunda 1,7 milyar kilovatsaat enerji üretilerek 57,3 milyon lira rödövans tahakkuku yapıldı. Ayrıca yerli kömür üretimine destek amasıyla kurum sorumluluğunda bulunan 4 adet sahanın ekonomiye kazandırılması için ihaleyi kazanan firmalarla sözleşmeler imzalandı. Söz konusu sahanın ekonomik getirisi 520 milyon liradır.”
 
Özellikle 2020 ve sonrasında açık ocak-yer altı üretim dengesi düşünüldüğünde yer altı ağırlıklı üretime geçileceğini ifade eden Bayrak, yüksek miktarda yatırım gerektiren Soma ve Tunçbilek havzasında yeraltı üretimde yıllık 15,6 milyon yon ilave üretim beklendiğini kaydetti.
 
Rezervler 17,5 milyar ton
Ömer Bayrak, “2008 yılında 8,3 milyar ton olarak bilinen linyit kömür rezervi toplamda 17,48 milyar tona yükseldi. Kömür Etüt ve Arama faaliyetleri kapsamında tamamı Kurum dışında 2016’da 87 bin 956 metre, 2017’de 64 bin 79 metre, 2018 yılında ise 7 bin 355 metre sondaj yapıldı” dedi.
 
Bayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı talimatları ile TKİ, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Eti Maden İşletmeleri, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu ve EÜAŞ iş birlikleri ile 2004 yılında “Türkiye Linyit Rezervlerinin Geliştirilmesi ve Yeni Sahalarda Linyit Aranması Projesi” başlatıldığını bildirdi. 
 
Arama Ar-Ge faaliyetleri
Kömürün yanması ile oluşan zararlı emisyonların azaltılması amacıyla Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık verildiğini vurgulayan Bayrak, yıllık 10 milyon lira civarında hesaplanan Ar-Ge faaliyetlerinin, kömürün gazlaştırılması, gazın temizlenmesi, kimyasal ve sıvı yakıt tüketimi, kömürün iyileştirmesi, farklı alanlarda kullanımı ve madencilik ile arama alanlarını kapsadığını da kaydetti.
 
Konuşmaların ardından TKİ’nin hesapları genel görüşe sunuldu.
 

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio