Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

TÜSİAD, Kalyon Enerji, Siemens Gamesa, Şişecam, IVESA, Borusan ENBW, Garanti BBVA, GUYAD,...

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Bu yıl Türkiye’nin gündeminde kıdem tazminatından, bankaların güçlendirilmesine kadar bir...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara'da İyileştirme Koordinasyonu Kurulu'nda...

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963 yılından bu yana kendi teknoloji,...

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

2019 yılının ilk Fiat Bayi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bayilere 2018...

 • Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

  Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

  Cuma, 14 Şubat 2020 07:40
 • Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:40
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:38
 • Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:58
 • Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:40

Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) bir çatı kuruluşu var: OSBÜK…

4562 sayılı OSB Kanunu’nun 2. Maddesi ile kurulan OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK), ülke genelinde sayıları 329’a ulaşan OSB’ler arasında uygulama birlikteliği ve işbirliğini, dayanışmayı sağlamak, OSB’lerin sorunlarının çözümüne yönelik ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimde bulunmak ve çalışmalar yapmak, Bakanlık ile OSB’ler arasında eşgüdümü kurmak ve Bakanlıkça verilen görevleri yerine getirmek amacıyla faaliyet gösteren bir özel hukuk tüzel kişiliği...

15.04.2000 tarih ve 24025 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan OSB Kanunu ve ilk defa 1.04.2002 tarihli ve 24713 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesi ile mevzuat düzenlemeleri sonrası 24.10.2002 tarihinde tüzel kişiliğini kazanmış 9 OSB temsilcisi bir araya gelerek OSB Üst Kuruluşu Kurucular Kurulu’nu oluşturmuş.

OSBÜK’ün görev ve yetkileri, teşkilatlanma ve işleyişi, organları, gelirleri ve bütçesi ile yönetim ve denetimine dair usul ve esaslar Bakanlık tarafından yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenmiş bulunuyor.

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı makine mühendisi kökenli, deneyimli bir sanayici olan Memiş Kütükcü yürütüyor. Kütükcü, sanayi alanında hem mühendis hem girişimci, hem de yönetici olarak uzun bir geçmişe ve güçlü bir birikime sahip…

2009’dan bu yana Konya Sanayi Odası Meclis Üyesi olan Kütükcü, 2013’ten beri de Oda’nın Yönetim Kurulu Başkanı. Kütükcü, aynı zamanda Konya OSB Yönetim Kurulu Başkanı…

TOBB’da bir dönem yönetim kurulu üyesi olarak hizmet veren Kütükcü, halen TOBB Genel İdare Kurulu üyesi. Kütükcü, Haziran 2013’te yönetim kuruluna seçildiği OSBÜK’te, Ağustos 2016’dan bu yana da Yönetim Kurulu Başkanı ve tüm bu önemli görevleri bir arada yürüterek ülke sanayileşmesine çok  yönlü ve nitelikle hizmetler sunuyor.

Duayen sanayici Kütükcü’nün, “Türkiye’de nereye yatırım yapılır?” sorusunun net bir cevabı var: “OSB’ler”…

 

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü’nün OSBÜK, OSB’ler, ülke ekonomisi gibi konulardaki sorularımıza verdiği net yanıtlar şöyle:

1993’TE KENDİ İŞİNİ KURDU

-Başkanım öncelikle sizi tanıyalım, Memiş Kütükcü kimdir?

1957 Konya doğumluyum. Ortaöğrenimimi Gümüşhane Öğretmen Lisesi’nde tamamladım. Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. Ardından Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansımı tamamladım.

İş hayatıma TÜMOSAN’ın kuruluşunda ERNA Hava ve Isı Cihazları A.Ş. Şantiye Şefi olarak başladım. Daha sonra TÜMOSAN bünyesinde Satın Alma Mühendisi olarak görev yaptım. Ardından araç üstü vinç imalatı yapan bir firmada 4 yıl İşletme Müdürlüğü yaptıktan sonra, 1993 yılında kendi işimi kurdum. Şu anda araç üstü vinç üreten Hidrokon A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanıyım.

2004-2013 yılları arasında Konya Karatay İlçesi Belediye Meclis Üyeliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği görevlerinde bulundum. Konya Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekilliği görevini yürüttüm.

5 Mayıs 2013’te, 2009’dan bu yana meclis üyesi olduğum Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildim. Yine 2013 yılının Haziran ayından bu yana Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyorum. TOBB’da bir dönem yönetim kurulu üyesi olarak Türk iş dünyasına hizmet ettim. Şu anda da TOBB Genel İdare Kurulu üyesiyim.

Türkiye’nin en planlı sanayi alanları olan, ülkemizin üreten gücü OSB’lerin çatı kuruluşu OSBÜK’te 25 Haziran 2013 yılında yönetim kuruluna seçildim. 5 Ağustos 2016 tarihinde de yönetim kurulu kararı ile OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı seçildim.

OSBÜK’ün 2017 yılının Temmuz ayında yapılan 15. Genel Kurulu’nda ise delegelerimizin oylarıyla, yeniden halen yürütmekte olduğum OSBÜK Başkanlığı görevine layık görüldüm.  OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı olarak, tüm arkadaşlarımızla birlikte camiamıza hizmet üretmeye çalışıyoruz.

80 İLDE 329 OSB

-Bugünkü ekonomik durumu nasıl görüyorsunuz? 2019’u nasıl değerlendirirsiniz?

Bugünkü ekonomik duruma bakmadan önce aslında kısaca bir geçmişe bakmak, dünü hatırlamak lazım. Bakın Türkiye,  1990’lı yılların başına kadar ekonomide devletin ağırlığının daha fazla olduğu, birkaç kuruluşun dışında özel sektör yatırımının neredeyse hiç olmadığı, sanayi üretiminden çok uzak bir ülkeydi. Oralardan sanayinin, organize sanayi bölgelerinin ülkenin dört bir yanına hızla yayıldığı, 168 milyar doların üzerinde ihracat yapan, dünyanın her yeriyle çalışan bir sanayi profiline ulaştık. Yani geçtiğimiz 25-30 yılda ekonomimiz ciddi bir kabuk değiştirdik.

Bakın şu anda 80 şehrimizde 329 organize sanayi bölgemiz var. Bu bölgelerimizde 51 binin üzerinde fabrika üretim yapıyor. Yeterli mi, elbette değil. Daha yapacak çok işimiz var. Özellikle yerlileştirme ve milli sanayi konusunda, üretimimizin ithalata bağımlılığını azaltma konusunda alınacak yollarımız var.

Şimdi buradan bugünkü ekonomik duruma gelecek olursak, bu soru bugünlerde çok soruluyor tabi. Şöyle söyleyeyim; biz üretimi öğrendik, kaliteyi, ticareti öğrendik. Ama bir şeyi yapamadık, üretime bilgi katmak konusunda, yüksek katma değer üretme konusunda, kendi teknolojimizi üretme konusunda maalesef isteğimiz yerde değiliz. 168 milyar doların üzerinde ihracat yapıyoruz ama ihracatımızın kilogram fiyatı halen 1,35 dolar. Gelişmiş ülkelerde bu oran 4 doların üzerine çıkıyor. Bu karşımızda önemli bir sorun olarak duruyor.

Öte yandan üretimimiz, dolayısıyla ihracatımız ithal ürünlere çok fazla bağlı. İşte içinde bulunduğumuz süreçte aslında sıkıntının kaynağı bu. Sanayi üretimimizi, ithal girdilerden olabildiğince kurtarmalıyız. Son dönemde devletimiz bununla, yani yerlileşme ile ilgili çok önemli çalışmalar, düzenlemeler yapıyor.

İnanıyorum ki, yerli ve milli sanayileşme hamlelerimizi gerçekleştirebilirsek, çok daha güçlü bir Türkiye’yi hep beraber inşa edebiliriz. Tabi OSB’lerimiz de Türkiye’nin yerli sanayi hamlesine her zaman olduğu gibi, en güçlü katkıyı verecektir.  Biz OSBÜK olarak, sanayimizle, camiamızla ilgili yapılan çalışmalara, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da daha fazla katkı vermeye devam edeceğiz.

1 MİLYAR M2 ALANDA SANAYİ ÜRETİMİ

-OSB’ler hakkında istatistiki bilgiler verir misiniz?

Bugün ülkemizin 80 şehrinde 329 organize sanayi bölgemiz var. Bu OSB’lerin 234’ü üretim aşamasında, diğer OSB’lerimizde alt yapı inşaat, planlama, kamulaştırma ve yer seçimi aşamalarında. Şu anda üretimde olan OSB’lerimizde ise 51 binin üzerinde fabrika bir milyon 900 bine yakın insanımıza doğrudan istihdam sağlıyor.

Ülkemizdeki 327 OSB’nin toplam yüzölçümü 1 milyar metrekare civarında. Bu miktarı toplam nüfusumuza göre değerlendirdiğimizde, ülkemizde kişi başına 12,67 metrekare OSB alanı, yani nitelikli sanayi alanı düşüyor.

-OSB’lerimizde elektrik tüketim verileri ne durumda? 2018’de Türkiye’de sanayinin tükettiği toplam elektrik enerjisi içinde OSB’lerin payı ne kadar?

2018 yılında ülkemizde sanayide toplam 141 milyar 450 milyon 792 bin kwh elektrik kullanıldı.  Bunun yüzde 45,4’ünü, yani 64 milyar 250 milyon 810 bin kwh’ini OSB’lerimiz üretimde kullandı.

BEDELSİZ ARSA TAHSİSİ

-Resmi Gazetede kapsamı genişletilerek yayımlanan OSB’lerde tamamen veya kısmen bedelsiz arsa tahsisi ile ilgili kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

OSB’lerde tamamen veya kısmen bedelsiz arsa tahsisini camia olarak memnuniyetle karşıladık. Ben de bu kararın son derece memnuniyet verici olduğunu düşünüyorum.  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a teşekkür ediyorum.

Bu yeni düzenleme, tüm bölgelerimizin kalkınmasına ciddi destek verecektir. Aynı zamanda yatırımcıları da motive edecek, cesaretlendirecek önemli bir adım. Ancak önümüzdeki dönemde kapsamın daha da genişletilerek alt yapısını bakanlık kredisi kullanmadan, kendi imkanlarıyla yapan OSB’lerimizin de aynı imkanlara kavuşturulması son derece olumlu olacaktır.

TÜRKİYE’DE NEREYE YATIRIM YAPILIR?

-OSB’lerin yabancı sermaye için cazibeleri nelerdir?

Organize Sanayi Bölgesi uygulaması, ülkemizin en başarılı sanayi politikasıdır. 1961 yılında ilk OSB’mizin Bursa’da kurulmasıyla başlayan OSB serüvenimiz ve bu konuda ortaya koyduğumuz başarı artık dünyaya örnek hale geldi. Biz bugün OSB’lerimizin her biriyle gurur duyuyoruz.

Ben her zaman şunu ifade ediyorum; “Türkiye’de nereye yatırım yapılır?” sorusunun net cevabı, OSB’lerdir. Bu yerli sanayicilerimiz için de böyle, yabancı yatırımcılar için de böyle. Planlı sanayi alanı olmaları, bürokrasiden uzak olmaları, tek durak ofis hizmeti anlayışı, teşvik avantajları, modern sanayi alt yapıları gibi pek çok avantajı alt alta sıralayabiliriz.

OSB’LER TÜM BÖLGELERDE

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü’nün verdiği bilgilere göre Türkiye’de coğrafi bölgelere göre en fazla OSB, 89 adetle Marmara’da. Bunu 56 adetle Karadeniz, 53 OSB ile İç Anadolu ve 50 OSB ile Ege Bölgesi izliyor. En az OSB olan bölgeler ise 24 adetle Doğu, 28 adetle Güneydoğu Anadolu ve 29 adetle Akdeniz…

Ülke genelindeki OSB’lerin 256 adetle ağırlıklı bölümü “karma” nitelikte. İhtisas OSB’leri ise 49 adetle ikinci sırada. 17 adet tarıma dayalı ihtisas OSB bu sayının dışında yer alıyor. Ülke genelinde “ıslah” OSB’lerinin sayısı 5 olurken, 2 de “özel” OSB bulunuyor.

329 OSB’nin coğrafi bölge ve niteliğe göre dağılımı

Coğrafi Bölgelere Göre Dağılım

Coğrafi Bölge

Sayı

Oran (%)

-Marmara Bölgesi

89

27,1

-İç Anadolu Bölgesi

53

16,1

-Ege Bölgesi

50

15,2

-Karadeniz Bölgesi

56

17,0

-Akdeniz Bölgesi

29

8,8

-Doğu Anadolu Bölgesi

24

7,3

-Güney Doğu Anadolu

28

8,5

TOPLAM

329

100,0

Nitelik Yönünden Dağılımı

OSB’nin niteliği

Sayı

Oran (%)

-Karma OSB

256

77,8

-İhtisas OSB

 49

14,9

-Tarıma Dayalı İhtisas OSB

 17

5,2

-Islah OSB

5

1,5

-Özel OSB

2

0,6

TOPLAM

329

100,0

 

 

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio