Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

TÜSİAD, Kalyon Enerji, Siemens Gamesa, Şişecam, IVESA, Borusan ENBW, Garanti BBVA, GUYAD,...

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Bu yıl Türkiye’nin gündeminde kıdem tazminatından, bankaların güçlendirilmesine kadar bir...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara'da İyileştirme Koordinasyonu Kurulu'nda...

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963 yılından bu yana kendi teknoloji,...

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

2019 yılının ilk Fiat Bayi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bayilere 2018...

 • Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

  Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

  Cuma, 14 Şubat 2020 07:40
 • Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:40
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:38
 • Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:58
 • Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:40
 • Türk-Rus Ortak Sanayi Çalışma Grubu’nun Ankara’da yapılan 13’üncü Dönem Toplantısı son derece verimli geçti. Toplantı sonunda imzalan protokole göre; iki ülke arasında metalürji, metaller, otomotiv ana ve yan sanayii, makine imalatı, enerji makineleri, hafif sanayi, ağaç ve orman sanayii, kimya sanayii, sivil havacılık gibi birçok alanda belirlenen kapsamlı işbirliğine gidilecek ve ortak projelerin hayata geçirilmesi üzerinde çalışılacak.

Türkiye ve Rusya, metalürji, çeşitli metaller, otomotiv ana ve yan sanayii, makine imalatı, enerji makineleri, hafif sanayi, kimya sanayi, sivil havacılık başta olmak üzere sanayi alanında; ortak projelerin hayata geçirilmesi de dahil çok kapsamlı bir işbirliği süreci başlatıyor.

Türk-Rus Hükümetler arası Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı kapsamında yürütülen Türk-Rus Ortak Sanayi Çalışma Grubu 13’üncü Dönem Toplantısı 20 Aralık’ta Ankara’da gerçekleşti. Çalışma Grubu Toplantısında Türk heyetine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Rus heyetine bu ülkenin Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Aleksey Gruzdev eş başkanlık etti.

Öncelikli alanlar

Son derece verimli geçen toplantıda; taraflar sanayi alanında Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde kaydedilen olumlu gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiler. Çalışma Grubu tarafından yürütülen ortak çalışmaların iki ülke arasındaki sürekli gelişen ilişkilere katkı sağladığı yönünde görüş belirten taraflar, 13’üncü dönem Çalışma Grubu Toplantısı gündemindeki konuların da iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişimine katkıda bulunmaya devam edeceğine inançlarını ifade ettiler. Taraflar, öncelikli sektörlerde ikili işbirliği geliştirmeye, Rus ve Türk sanayi kuruluşları arasındaki işbirliği bağlarını güçlendirmeye ve ortaya çıkan sorunların ortaklaşa çözümüne hazır olduklarını beyan ettiler.

Toplantıda görüşülen ve bitiminde protokole bağlanan iki ülke arasındaki başlıca işbirliği alanları ve konuları şöyle:

Metalurji

Metalurji Alt Çalışma Grubu 1’inci toplantısı Sanayi Çalışma Grubu çerçevesinde gerçekleşirken, bu alanda işbirliğinin daha da güçlenmesi için potansiyelin var olduğu değerlendirildi. Taraflar, Türkiye’de faaliyet gösteren Rus sermayeli MMK Metalurji şirketinin faaliyetlerini olumlu değerlendirdi. Rus tarafı, MKK’nın kendi limanında kömür boşaltma ve depolama projesinin uygulanması için gerekli çevre ruhsatının alınması işlemlerinin hızlandırılmasını istedi.

Türkiye’de demir çelik ürünlerinin ithalatı konusunda sürdürülen özel koruma soruşturmasıyla ilgili kaygılarını dile getiren Rus tarafı, Türkiye’den nihai ürün imalatında kullanılanlar da dahil Rusya’dan ürün tedarikine yönelik olası özel koruma önlemlerinin etkisinin en aza indirilmesini talep etti. Rus tarafı, Rusya menşeli demir çelik ürünlerinin Türkiye’ye ithalatı için ilave vergi alınmadan 2017’ye ait ithalat hacmi düzeyinde bir kotanın tahsisi ve elektriksel çelik ve yüksek mukavemetli çelik dahil Türkiye’de imalatı olmayan ürünlere yönelik özel koruma soruşturması kapsamından çıkarılmasını istedi. Türk tarafı ise demir çelik koruma önlemi soruşturmasının Dünya Ticaret Örgütü kuralları gereği olduğunu belirtti.

Alamünyum sanayisinde faaliyet gösteren Rus ve Türk şirketleri arasında ikili işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde mutabık kalındı. Türk tarafı, Mersin Akkuyu Santralinde A600C betonarme çeliği başta Türkiye’de üretilen betonarme çeliklerin kullanılması talebini sundu.

Ruslar, Rus alüminyum ürünleri ithal eden Türk şirketlere, Türk bankalarca destek sağlanması talebinde bulundu. Taraflar alüminyum ve ürünleri de dahil iki taraflı metal ürünlerinin ticaretinde ulusal para birimleri üzerinde ödeme uygulamalarının genişletilmesinde mutabık kaldı.

Otomotivde kapsamlı işbirliği

GAZ Grubu, Kamaz Şirketi temsilcileri, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Uludağ İhracatçı Birlikleri temsilcileri ve üyelerinin katılımıyla 4 Nisan 2018’de Bursa’da gerçekleştirilen Otomotiv Alt Çalışma Grubu 1’inci Toplantısının sonuçları pozitif değerlendirildi.

Otomotiv sanayisinde işbirliğini geliştirme ve gelecek vaat eden ortak projeleri belirleme çalışmalarının sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Sakarya ilinde GAZ Grubu tarafından gerçekleştirilen GAZEL ticari araç montaj fabrikasının faaliyetlerine yeniden başlaması olumlu değerlendirilirken, şirketin Türkiye piyasasındaki katılımını büyütme ve satış-teknik servis zincirini geliştirme planlarına destek ifade edildi.

Rus tarafı; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2017-2018 yılları için 500 adet GAZ aracının montajına verdiği küçük seri onayının 250 araç için 2019 yılına uzatılması ve Türkiye’de montajı yapılan GAZ araçlarının son trafiğe tescil tarihinin 31 Aralık 2020’ye uzatılmasını istedi. Türk bankalarının GAZ Grubu iştirak şirketlerinin banka işlemlerini yapmaları, bayilere ve nihai alıcılara kredi vermemeleri üzerine Türkiye’deki GAZ Grubu’nun iştirak şirketlerine tam olarak bankacılık hizmetlerinin verilmesi ile ilgili konuların çözümü için destek istendi.

Yedek parça ve otomotiv bileşenlerinin üretimi alanında işbirliğinin önemli potansiyeli olduğu değerlendirildi, her iki ülkede otomotivi bileşenlerinin üretimi ile ilgili ortak projelere destek verilmesi konusunda anlaşıldı.

Türk tarafı, Rusya’ya gerçekleştirilen otomotiv yedek parçaları ihracatında Türk ihracatçılarının yüksek maliyete katlanması sonucunu doğuran ve her bir ürün için ayrı sertifika istenmesi uygulaması yerine üretici bazında sertifika aranması, Rus gümrüklerinde İngilizce çeki listesi ve faturanın da geçerli olmasını istedi.

Geleceğe dönük projeler

İki ülke otomotiv sektörlerinin birbirini tamamlayıcı niteliğinden hareketle geleceğe dönük yatırım odaklı projelerin de görüşülmesi, bu kapsamda ortak projelere ilişkin bir çalıştay yapılması ve bu konuda görev alacak uzmanların karşılıklı çalışma sürecinin başlatılmasında mutabık kalındı.

İki ülke arasındaki her yıl biri Türkiye, biri Rusya’da olmak üzere otomotiv alanında karşılıklı iş forumları düzenlenmesi ortak görüş olarak ifade edildi.

Türk tarafı ayrıca şu taleplerde bulundu:

 • Rusya’nın Türkiye’den ithal edeceği otomotiv ürünlerine uyguladığı gümrük vergilerinde indirim sağlaması,
 • 2017’de Türkiye ve Rusya tarafından kurulan ortak yatırım fonunun öncelikli destek yatırımları arasına otomotiv ve yan saniyisinin alınması,
 • İki ülke arasındaki ticarette yerli para birimlerinin kullanılması,
 • Rusya’da üretim tesislerinin kurulması amacıyla projelerin desteklenmesi ve SKD/CKD ihracat desteği, eleman maliyet desteği, ihracat navlun desteği, ikili işbirliği kapsamında gümrük ve vergi destekleri, ihracat amacıyla geliştirilecek ürün projelerine yönelik destek verilmesi,
 • İki ülke özel sektörünün üretim yönetim sistemleri eğitimleri ve uygulamaları, kalite yönetimi sistemleri eğitimleri ve uygulamaları, ürün kalitesi eğitimleri ve uygulamaları, tedarik zinciri kalite eğitimi ve uygulamaları, Ar-Ge yazılımları, ürün geliştirme ve tasarım hizmetleri, simülasyon hizmetleri ve test ve ölçüm hizmetleri üzerine işbirliği yapılması ve projeler geliştirilmesi,
 • Yan sanayi ürünlerinde teknoloji transferinin sağlanması,
 • EAC belgesine karşılıklı uyumun artırılması,
 • Türkiye’de Rus şirketlerinin siparişleri ile imal edilecek gemilere Rusya tarafından uygulanan gümrük verilerinin kaldırılması/indirilmesi,
 • Rusya tarafından Türk sanayicilerine vize kolaylığı sağlanması,
 • Gemi inşa, bakım-onarım, gemi yan sanayi alanlarında işbirliği potansiyellerinin tespitine yönelik karşılıklı saha inceleme ziyaretleri yapılması,
 • Gemi yan sanayi işbirliği imkanlarının geliştirilmesi,
 • Gemi inşa ve bakım onarım alanlarında iki ülke arasında eylem planları oluşturulması.

 

Makine imalat sanayi

Türk tarafı Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) ve üye derneklerinin Rusya’daki muhatapları ile ilişkilendirilerek sanayi alanında işbirliklerinin geliştirilmesine semin oluşturulması yönünde talepte bulundu.

Enerji makineleri

Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin uygulanması dahil enerji makineleri alanında işbirliği geliştirme potansiyeline dikkat çekildi.

Taraflar, Rus ve Türk şirketlerinin iki ülkede gerçekleşecek yeni tesis inşa ve modernizasyon projelerinde yer almaya hazır olduklarını teyit etti.  Rus enerji makinaları imalatçılarının özellikle Power Machines şirketinin Türkiye pazarındaki çalışmalarından duyulan memnuniyet not edildi.

Ruslar, Rus enerji makineleri imalatçılarının Türk kamu kuruluşları ve bankaları ile etkileşimi açısından teşvik edilmesini talep etti. Türk tarafı Akkuyu NGS projesinde kullanılmak üzere tedarik edilecek vana, tank, boru ve döküm ürünleri gibi ekipmanın kullanılması yönünde Türkiye’de üretimi yapılan ürünlere öncelik verilmesini talep etti.

Hafif sanayi

Hafif  sanayi alanında ikili işbirliğini geliştirmeye istekli olduklarını ifade eden taraflar, iş seyahati, fuar, kongre ve bilimsel faaliyetleri devam ettirmeyi kararlaştırdı. Taraflar, tekstil, ayakkabıcılık ve deri sanayi alanlarında ortak projelerin gerçekleştirilmesi amacıyla iş ortağı bulma konusunda mutabık kaldılar.

Kimya sanayii

Kimya sanayiinde ikili işbirliğinin geliştirilmesi konusunda da mutabakata varıldı. Ruslar, AO Galopolimer şirketinin Türkiye pazarına politetrafloroetilen, diklorometan ve kükürt heksaflorür ihracatını geliştirme isteğini beyan ederek, şirkete ortak bulunmasını talep etti. Rus tarafı, mineral gübreler, araba lastikleri, politetraflorometilen, ABS plastik de dahil Rus kimyasal ürünlerinin ithalatı ile ilgili gümrük vergilerini azaltma talebinde de bulundu. Taraflar, OOO NPF REKON ve Cam Elyaf Sanayi A.Ş. arasındaki işbirliğinin gelişmesine ve Rusya menşeli epoksi reçineler emülsiyon ürününü Türk şirketinin fiberglas imalatında kullanmasını olumlu karşıladılar.

Ağaç ve orman sanayi

Taraflar, ağaç işleme alanındaki işbirliğini başarılı bulurken, Türk şirketlerince Rusya’da gerçekleştirilen projeleri de memnuniyet verici olarak değerlendirdiler. Yıldız Entegre şirketince Rusya Vladimir bölgesindeki derin ahşap işleme projesinin uygulanması konusunda karşılıklı ilgi kaydedildi. Projenin devam edebilmesi amacıyla imalat tesisleri için arazi kira sözleşmesi imzalanması ve üretim gerekli hammadde sağlanması planlanıyor.

Sivil havacılık

Rus yolcu uçağı üreticilerine havacılık teknolojilerinde tasarım ve üretim yapan Türk şirketlerinin parça, sistem vb. üretiminde alt tedarikçi olarak değerlendirilmesi olanaklarının araştırılması kararlaştırıldı. Taraflar havacılık alanında endüstriyel ortaklığın kurulmasının önemli bir potansiyel olduğundan hareketle bu yöndeki fırsatların ortaklaşa değerlendirilmesinde mutabık kalındı.

Sağlık sanayi

Ruslar, Türkiye ile ilaç ve tıbbi cihaz sanayisi alanındaki işbirliğinin gelişmesine destek verdiler. Bu alandaki işbirliğini artırma potansiyeline karşılıklı dikkat çekilerek karşılıklı yarar ve ticari canlılığa dayalı işbirliğini güçlendirmeye karar verildi.

Türk tarafı Türkiye’de üretilen ilaç ve tıbbi cihazların Rus pazarına girişinin desteklenmesi, sağlık sanayi alanında ve Türkiye’de aşı üretilmesi yönünde Türk-Rus işbirliğinin geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Taşımacılık

Elektrikli/dizel lokomotif, elektrikli/dizel tren setleri, yol yapım, bakım ve onarım makinelerinin üretimi alanında işbirliği konusunun değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

Türk OSB’leri ve Rus Endüstriyel Parkları

Taraflar, Türkiye’nin organize sanayi bölgeleri ile Rusya’nın endüstriyel parkları alanında karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımının devam ettirilmesinde görüş birliğine vardı.

KOBİ’ler

KOSGEB ile Rusya Küçük ve Orta Ölçekli Girişimcilik Kurumu (OPORA) arasında 10 Mart 2017’de imzalanan mutabakat zaptı ve 18 Ağustos 2017’de imzalanan Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilebilecek KOBİ destekleme modelleri konusunda bilgi ve deneyimlerin paylaşılması, iki ülke KOBİ’leri arasında ticaret hacminin artırılması amacıyla karşılıklı temasların yapılmasına ilişkin işbirliği çalışmaları konusunda isteklilik dile getirildi.

Yatırım alanında işbirliği

Taraflar; otomotiv ve yan sanayisi, cam imalatı, ağaç işleme, gıda ve kimya sanayi başta olmak üzere Rusya’da yatırım projelerini üstlenen Türk firmalarının da yer alması ve faaliyette bulunmasından duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Rusya ve Türkiye topraklarında sanayi alanında gerçekleşen iki ülke şirketlerinin ortak projelerinin gelişmesine destek konusunda mutabık kalındı.

Rus tarafı, Türk şirketlerini Rusya’da olan Endüstriyel Parklarda, Türk tarafı ise Rus şirketlerini Türkiye’deki OSB’lerde yer almaya davet etti. Türk tarafı Vladimir Bölgesi Aleksandrov şehrinde faaliyet gösteren Aleksandrova Sloboda Sanayi Bölgesi (ASIA) projesini gerçekleştiren Türk yatırımcıların karşılaştığı sorunların çözümü konusunda Rus tarafından destek talebini yineledi.

INNDPROM 2019’a katılım

8-11 Temmuz 2019’da Yekaterinburg’da gerçekleşecek INNOPROM 2019 Uluslararası Sanayi Fuarı’na Türkiye’nin Orta Anadolu İhracatçıları Birlikleri organizasyonunda partner ülke olarak katılması konusunda anlaşıldı.

Türk tarafı, söz konusu Fuara Türk şirketlerinin katılımını sağlamaya ve yüksek düzeyde iş adamları heyeti ile birlikte katılma ve Rus tarafına Forum sırasında iş ve kültür etkinliklerinin organize edilmesi konusunda destek verme konularını değerlendireceğini belirtti.

Rus tarafı, Fuarın hazırlık ve gerçekleşme aşamaları sırasında kendi yetkileri çerçevesinde ve belirlenen prosedürlere uygun bir şekilde Türk tarafı temsilcileri için vize alın işlemlerinde, iş programı kapsamında ikili etkinliklerin gerçekleşmesi için donanımlı tesislerin sağlanmasında, Türk katılımcıların gümrükleme işlemlerinde ve kira indirimi konularında yardım sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Sanayi Çalışma Grubu 13’üncü Dönem Toplantısı Protokolü taraflarca imzalanırken, 14’üncü Dönem Toplantısının 2019 yılı içinde Rusya’da gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio