Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

TÜSİAD, Kalyon Enerji, Siemens Gamesa, Şişecam, IVESA, Borusan ENBW, Garanti BBVA, GUYAD,...

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Bu yıl Türkiye’nin gündeminde kıdem tazminatından, bankaların güçlendirilmesine kadar bir...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara'da İyileştirme Koordinasyonu Kurulu'nda...

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963 yılından bu yana kendi teknoloji,...

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

2019 yılının ilk Fiat Bayi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bayilere 2018...

 • Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

  Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

  Cuma, 14 Şubat 2020 07:40
 • Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:40
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:38
 • Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:58
 • Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:40

“2050’YE DOĞRU ANKARA İHRACAT STRATEJİSİNİ BELİRLEME ÇALIŞTAYI” BAŞLADI.

ATO BAŞKANI BARAN: “İHRACAT İÇİN MARKALAŞMA ÇOK ÖNEMLİ”

BARAN: “KAMU ALIMLARI DAHİL ATTIĞIMIZ HER ADIMDA YERLİ VE MİLLİYİ DESTEKLEMEMİZ LAZIM”

         Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB), ortak bir çalışmaya imza atarak,   gelecek on yıllarda dünya ticaretinde yaşanacak değişimler doğrultusunda Ankara ihracatının gelişme yönünü belirlemek amacıyla “2050’ye doğru Ankara İhracat Strateisini Belilerleme Çalıştayı” düzenledi.

Bolu’da gerçekleşen Çalıştay’ın açılışında bir konuşma yapan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ülkelerin ekonomik kalkınmasının büyük ölçüde ihracatta gösterdiği performansa bağlı olduğunu söyledi. Baran Türkiye için ihracatın, halkın refah seviyesinin artması, ekonominin büyümesi ve dünya ticaretinde aşama kaydetmek için vazgeçilmez bir olgu olduğunu belirterek, “Ülkemizde, ihracata dayalı kalkınma stratejisi belirlendi.  İhracat, çok sayıda teşvik ve teknik yardım programlarıyla destekleniyor. Türkiye, dışa açılım modelini benimsediği son 30 yılda, ihracatını en hızlı artıran ülkeler arasında yer aldı. Bu süreçte ihracat büyümenin motoru olmakla birlikte, istihdamın ve kalkınmanın da öncüsü olarak benimsendi. Türkiye’nin 1980 yılında ihracatı yalnızca 3 milyar dolardı. Aradan geçen sürede, kendi rekorunu kırarak 168 milyar dolara ulaştı. Bu ihracatta sanayi ürünleri payının yüzde 90’ı aşması büyük başarı oldu. Türkiye’nin ihracat potansiyelini büyütmek için 2023 yılında hedef olarak, 500 milyar dolar ihracat, 1 trilyon dolar dış ticaret hacmi ve 2 trilyon dolar milli gelir planlandı” dedi.

 

-“ANKARA’NIN İHRACATTA ALACAĞI DAHA ÇOK YOL VAR”-

Baran, 2023 hedeflerine ulaşmak için ihracat hızını artırmak gerektiğini de ifade ettiği konuşmasında Ankara’nın ihracatta atılımlar yapan bir şehir olduğuna dikkat çekti. Baran, 2002 yılından bu yana Başkent’in dış ticaretinin Türkiye ortalamasının üzerinde artış kaydettiğini belirterek “2002 yılında 2,8 milyar dolar dış ticaret dengesine sahip olan Ankara’da ihracat sadece 1,5 milyar dolar seviyesindeydi. 2018 yılını 21 milyar dolar toplam dış ticaret, 7,6 milyar dolar ihracatla kapattı. 2002’den 2018 sonuna kadar dış ticaret hacmi yüzde 650, ihracat da yüzde 406 artış gösterdi. Aynı süreçte de Türkiye dış ticareti 87,6 milyar dolardan 391 milyar dolara yükselerek yüzde 346 arttı. Dış ticarette ise 36 milyar dolardan 168 miyar dolara varan yüzde 365’lik yükselme söz konusu oldu. Bu rakamlara baktığımızda Ankara’nın dış ticaret ve ihracatının,  Türkiye ortalamasından daha hızlı geliştiği görülüyor” dedi. Başkent’in yüzde 4,2 olan Türkiye ihracatı içindeki oranınn 2018 yılına geldiğinde ancak yüzde 4.5’e yükseldiğini kaydeden Baran, “Ankara’nın ihracatta alacağı daha çok yol var” diye konuştu.

 

 -“RÜZGARA YÖN VERMEMİZ GEREKİYOR”-

Güçlü bir ekonomi için aktif ve çok boyutlu bir dış ticaret stratejisinin oluşturulmasının önemine dikkat çeken Baran, “Dijitalleşen dünyada ticaret ülke sınırlarını ortadan kaldırmış durumda. Elektronik ticaret aracılığıyla ihraç ettiğiniz bir ürün, ülke markası olarak, satıldığı ülkede diplomatik temsilciden daha fazla imaj oluşturabiliyor. Bu yüzden kaderimiz ortak ve her birimiz birbirimiz için çalışmak, üretmek, her aşamada birbirimizi desteklemek durumundayız “ dedi.  Dijital teknolojilerde yaşanan hızlı değişimin iş ve iş yapış biçimlerini etkilediğini kaydeden Baran, bundan 20 yıl sonra bir çok meslek ve ürünün ortadan kalkmış olacağını söyledi. Baran, “Üyerimizi bu geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Artık rüzgara göre yön değiştirme dönemi geçti. Rüzgara yön vermemiz gerekiyor. Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayi alanında yaptığı buydu. Israrlı gayretleriyle Türkiye savunma sanayi ürünü ihraç eder hale geldi. Bu çalıştay sonucunda da  Ankara ihracatı için bir pusula ortaya çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

-“KAMU ALIMLARI YERLİ ÜETİMİ DESTEKLEMELİ”-

Devletin doğru politikalar üretmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Baran, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile yaptıkları “İstihdam Seferberliği” toplantısında kamu alımları konusunu dile getirdiğini söyledi. Baran, “”İstihdam çok önemli, katkı sağlayalım ama bizimde sizden isteğimiz var. Güçlü firmalar çok üretmekle olur. Devlet kamu alımlarını yerli değil yabancı firmalar üzerinden yapıyorsa firmalar nasıl güçlenir’ dedik. İş makinası alımını yapan askerimiz Japon firmasını terci etti. Bizim firmamız çok daha iyisini üretebilir. O sefer olması bile ikincisine yapabilir” dedi

Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her yerde “yerli ve milli üretim” dediğini hatırlatarak “Kamu alımları dahil attığımız her adımda yerli ve milliyi desteklememiz lazım” şeklinde konuştu.

İhracat için markalaşmanın da önemine değinen Baran, “Dünyada çok iyi yerlerdeyiz. Firmalarımızın önemli bir kısmı Frankfurt’ta düzenlenen fuarda yabancı isimlerle yer alıyor. Bununla da ilgili çalışma yapmak gerekiyor. Eximbank destekleri artmalı. Bu ülkenin geleceği ihracatta” dedi.

CECELİ: ANKARA’YI İHRACATIN DA BAŞKENTİ YAPACAĞIZ

 • “2050’ye Doğru Ankara İhracat Stratejisini Belirleme Çalıştayı”nda Başkent’in ihracatını geliştireceği alanlar ayrıntılı olarak ele alındı.
 • OAIB Başkanı Ceceli: “Fütürist bir bakış açısıyla Ankara’yı sadece Türkiye’nin değil ihracatın da başkenti yapma hedefiyle yola koyulduk”
 • Ankara, 2018’de 7,6 milyar dolarla 81 il arasında 5’inci oldu ve toplam ülke ihracatından yüzde 4,7 pay aldı.

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Yönetim Kurulu Başkanı, Şerafettin Ceceli, Ankara’nın organize sanayi bölgeleri, teknoparkları ve üniversiteleriyle sahip olduğu teknoloji altyapısı ile kıyaslandığında Türkiye’nin toplam ihracatındaki yüzde 4,5’lük payının yetersiz olduğuna işaret ederek, fütürist bir bakış açısıyla Ankara’yı sadece Türkiye’nin değil ihracatın da başkenti yapma hedefiyle yola koyulduk” dedi.

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) ile Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (OAİB) birlikte gerçekleştirdiği “2050’ye Doğru Ankara İhracat Stratejisini Belirleme Çalıştayı” Abant’ta gerçekleştirildi. Çalıştaya; ATO Başkanı Gürsel Baran ve OAİB Başkanı Ceceli’nin yanı sıra Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir, Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler ve Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürü Müge Varol Ilıcak, Eximbank Ankara Bölge Müdürü Funda Baytar, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Uysallı, ATO Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Ali Rıza Koç, komisyon üyesi Çetin Çataloğlu gibi isimler katıldı. Çalıştayda Ankara ihracatının stratejisini belirlemek üzere üniversite öğretim görevlileri, ihracatçı firma temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve köşe yazarlarından oluşan alanında yetkin 50 kişi, iki gün süreyle çalışma yaptı. Türkiye’nin, 500 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda Başkent’in ihracatını geliştirip güçlendireceği alanların detaylı şekilde incelendiği çalıştayda, ihracata yönelik tüm seçenekler katılımcılar tarafından irdelendi.

Geleceği öngörmek

OAİB Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Ceceli, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, bu etkinlikle Ankara’nın ihracatının nasıl geliştirilebileceğine ilişkin çalışma yapılacağını, çıkan rapordaki stratejilerin hayata geçirilebilmesi için ikinci bir toplantı daha yapılacağını söyledi. Ceceli, kısa vadede eldeki imkanlar ve karşılaşılan sıkıntılar üzerinden değil uzun vadede ülkede ve dünyada meydana gelecek değişimlere göre bugünden pozisyon belirlemek gerektiğinin altını çizerken, “Gelecek 20 yılda mesleklerin yüzde 60’ının yok olacağı söyleniyor. Bundan hareketle bugün ürettiklerimizin ve ihraç ettiklerimizin ne kadarının 20 yıl sonra ne ölçüde önemli olabileceğini sorgulamamız lazım” dedi.

İhracat potansiyeli yansıtmıyor

Teknolojinin zamanla yarıştığı günümüzde Ankara’nın önemli kurumları olarak, bugünden çok geleceğe odaklanarak, fütürist bir bakış açısıyla Ankara’yı sadece Türkiye’nin değil ihracatın da başkenti yapma hedefiyle yola koyulduklarını ifade eden Ceceli, şunları kaydetti:

 “Şehrimiz sahip olduğu OSB’ler, üniversiteler ve teknoparklar sayesinde son yıllarda önemli bir teknolojik üretim merkezi haline gelirken üretim ve ihracatının teknolojik düzeyi de Türkiye ortalamasından olumlu yönde farklılaşmıştır. Ankara son yıllarda hızla gelişen savunma, yazılım / teknoloji, medikal, kimya sanayinin yanı sıra geleneksel sektörler ile birlikte değerlendirildiğinde 2018’de 7,6 milyar dolarlık ihracatla Türkiye geneli ihracatta 5’inci sırada yer almıştır. Ne var ki bu rakam Ankara gibi güçlü bir teknolojik altyapıya sahip kent için yeterli değildir.”

4.500 ihracatçı firma

Ceceli, 2018 sonu itibariyle Ankara’da yaklaşık 4 bin 500 ihracatçı firmanın bulunduğu, bunlardan 1.923’ünün ihracatının 50 bin doların altında ve bunların İl’in ihracatındaki payının yüzde 1’in altında olduğuna işaret etti. 1 milyon dolar ve üzerinde ihracat yapan firma sayısının 631 olduğunu belirten Ceceli, bunların il ihracatındaki payının yüzde 92 olduğuna dikkat çekti. Ceceli, “Küçük rakamlarla da olsa ihracatçı olmuş çok sayıdaki firmanın hem ihracatçı vasıflarının sürdürülebilirliğinin hem de şu anda 18 bin doları geçemeyen firma başına ortalama ihracat rakamının artırılmasının sağlanması gerekmektedir” dedi.

İhracatta 5’inci il

2018 yılında Ankara’nın 7,6 milyar dolar ihracatla İstanbul, Kocaeli, Bursa ve İzmir’in ardından 81 il arasında 5’inci sırada yer aldığını belirten Ceceli, Türkiye’nin toplam ithalatındaki payının da yüzde 4,69 olduğunu söyledi. Ceceli, son 10 yılda Türkiye’nin toplam yıllık ihracatı yüzde 28 artarken Ankara’nın ihracatının yüzde 49 arttığına işaret etti. Ceceli, özellikle teknopark firmalarının Ankara’nın yeni teknolojilere dayalı ihracat potansiyelini destekleyen güçlü bir altyapıya sahip olmasını sağladığını vurguladı.

2018 yılında ihracatı en yüksek sektörün motorlu kara taşıtları, traktörler, diğer kara taşıtları olduğunu söyleyen Ceceli, bu sektörü makinalar, kimyasal maddeler, demir veya çelikten eşya ile hava ve uzay taşıtlarının izlediğini belirtti. Ceceli, “Ne var ki rakamları ihracat kayıtlarına girmediği için burada adı geçmeyen önemli bir sektörümüz de oyun yazılımı sektörüdür. Bugünün dünyasında ticaret savaşları var ve muhtemelen gelecekte de var olmaya devam edecek. Bunlardan etkilenmeyecek sektörleri ürünleri bulmak ve bunlara göre üretimimizin ve bu üretimin eğitim den iletişime ihtiyaç duyacağı altyapının belirlenmesi ve oluşturulması bir gerekliliktir” diye konuştu.

Kolektif çalışmayla eylem planı

Katılımcıların katkılarıyla, Ankara’nın ihracatını artıracak hedeflere yönelik eylem planlarının kolektif bir çalışma ile belirlenerek çalıştayın ilk kısmının tamamlanacağını söyleyen Ceceli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradan sağlayacağımız çıktılar önümüzdeki süreçte Ankara’nın karar verici kurum ve kuruluşları paylaşılarak bir yol haritası oluşturulacak ve daha geniş bir mecrada paylaşılarak topyekûn bir çabanın oluşması için gerekli adımlar atılacaktır. Bu çalışmamızın hazırlıklarına başlarken hem çıktılarımızın hem de katılımcılarımızın alışılmışın dışında olmasını hedefledik. Bu hedef kapsamında kısa vadeli bir değerlendirme yerine uzun vadeli düşüncelerin hatta hayallerin ortaya konulup üzerinde tartışılmasının doğru olacağına karar verdik. Katılımcılarımız konusunda da kurum temsilcisi davet etmek yerine şu an veya daha önce görev yaptığı kurumlarda kazandığı bilgi ve tecrübeyi bizlerle paylaşacak, dünyayı, ülkemizi ve şehrimizi farklı yönleri ile tanıdığına inandığımız sizleri kurum kimliklerinizden bağımsız olarak davet etmeye karar verdik. Bu sebeple çalıştay süresince şimdi veya daha önce görev yaptığınız kurum ile ilgili bir görüş belirtmeniz gerekir ise bunu o kurumun içinden birisi olarak değil o kurumun işleyişini iyi bilen tecrübeli akil bir insan olarak yapmanız önemli.”

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Arel Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Argun Karacabey, iki gün süren çalıştay hakkında bilgi verdi.

Çalıştay, Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan ve Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin’in “Güncel Dünya Ekonomisi ve Global Politik Görünüm” başlıklı sunumuyla devam etti.

ATO ile OAİB’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri çalıştaya Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir, Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler ve Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürü Müge Varol ılıcak, Eximbank Ankara Bölge Müdürü Funda Baytar,  ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Uysallı, ATO Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Ali Rıza Koç, Komisyon Üyesi Çetin Çataloğlu katıldı. Çalıştay’da “2050’ye doğru Ankara ihracatının stratejisini” belirlemek üzere  üniversite öğretim görevlileri, ihracatçı firma temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve köşe yazarlarından oluşan alanında yetkin 50 kişi iki gün süreyle çalışma yapacak.

 

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio