Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

TÜSİAD, Kalyon Enerji, Siemens Gamesa, Şişecam, IVESA, Borusan ENBW, Garanti BBVA, GUYAD,...

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

Bu yıl Türkiye’nin gündeminde kıdem tazminatından, bankaların güçlendirilmesine kadar bir...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara'da İyileştirme Koordinasyonu Kurulu'nda...

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963 yılından bu yana kendi teknoloji,...

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

2019 yılının ilk Fiat Bayi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bayilere 2018...

 • Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

  Enerji 4.0: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Konferansı 20 Şubat 2020 / İstanbul

  Cuma, 14 Şubat 2020 07:40
 • Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 açıklandı

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:40
 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye en reformcu ülke olarak tescillendi

  Salı, 28 Mayıs 2019 07:38
 • Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Ticari araç ve savunma sanayiinde Türkiye’nin çelikten kalesi OTOKAR

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:58
 • Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Ömer M. Koç: “Tofaş sanayimizin itici gücü olmaya devam ediyor”

  Cumartesi, 25 Mayıs 2019 10:40

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara'da İyileştirme Koordinasyonu Kurulu'nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay; "Türkiye, OECD ülkeleri arasında, uluslararası doğrudan yatırımların önündeki kısıtlayıcı engelleri kaldırmada 'en reformcu ülke' olarak tescillendi ve son 17 yılda 210 milyar doların üzerinde uluslararası doğrudan yatırım çekmeyi başardı" açıklamasında bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Toplantısı'na katıldı. 

YOİKK'in yaklaşık 18 yıllık bir geçmişi olduğunu belirten Oktay, "Yatırımla ilgili pek çok kurum ve kuruluşumuzun üyesi olduğu Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu, oluşturulduğu günden bu yana tüm paydaşların katkılarıyla etkin çalışmalar yürütmüştür. Toplantımız, Kurulun üyelik yapısını yeniden düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Kararı sonrası gerçekleştirdiğimiz ilk toplantı olması açısından ayrı bir önem arz etmektedir." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik reform sürecine ilişkin kararlılığını yeniden vurgulayan Oktay, toplantı kapsamında önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek faaliyetleri kararlaştıracaklarını, bugüne kadar Kurul bünyesinde yapılmış çalışmaları daha ileriye taşımanın yollarını ve yöntemini belirleyeceklerini aktardı. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, sektörler arası iş birliğinin en somut tezahürlerinden biri olarak tanımladığı Kurulun bünyesinde, üye kuruluşların desteğiyle bugüne kadar edinilen tecrübelerin, yeni döneme ışık tutacağını belirterek, "Geçtiğimiz 17 yılda Türkiye'de yatırım ikliminin iyileştirilmesi, istikrarın sağlanması ve her açıdan Türkiye’nin yatırımcılar nezdinde bir cazibe merkezi haline gelmesi amacıyla, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonu ve liderliğinde, reform niteliğinde birçok adım atılmıştır. Altını çizerek ifade etmek isterim ki bu adımları atarken reformları asla tek seferlik politikalar olarak görmedik." değerlendirmesinde bulundu. 

YOİKK'İN YOL HARİTASI ANA HATLARIYLA BELİRLENECEK

Ulusal ve uluslararası şartlara göre, "esnek ve süreklilik arz eden" politikalar belirlemeye özen gösterdiklerini bildiren Oktay, şöyle devam etti: 
"Bunun yanı sıra kağıt üzerinde değil, uygulamada yatırımcıların önünü açacak ve süreçleri hızlandıracak yöntemler belirledik. Bu bakış açımız ve gayretlerimiz neticesinde Türkiye, OECD ülkeleri arasında, uluslararası doğrudan yatımların önündeki kısıtlayıcı engelleri kaldırmada 'en reformcu ülke' olarak tescillendi ve son 17 yılda 210 milyar doların üzerinde uluslararası doğrudan yatırım çekmeyi başardı." 

Yatırım ortamının iyileştirilerek alınan sonuçlarda YOİKK'in önemli katkıları bulunduğunu vurgulayan Oktay, tüm bu reform çalışmalarının, kapsamlı istişareler ve katılımcıların temsil ettiği kesimlerden gelen talepler göz önünde bulundurularak hayata geçirildiğini kaydetti. 

Oktay, son dönemde ilgili bakanlıklar, STK'ler tarafından yürütülen ve Kurul tarafından koordine edilen özverili çalışmalar neticesinde Türkiye'nin, Dünya Bankası İş Ortamı Raporu'nda 17 sıralık bir iyileşme göstererek 43'üncü sıraya yükseldiğine işaret ederek, son 17 yılda gerçekleşen yılda ortalama yüzde 5,7'lik ekonomik büyümenin 2,4 puanının yatırımlardan geldiğini bildirdi. 

Yatırım ortamında yakalanan ivmenin devam etmesinin, kurumların geçmiş dönemde yürüttüğü çalışmaların sürdürülebilir hale gelmesine ve gelişmesine
bağlı olduğunu belirten Oktay, şunları kaydetti: 

"Bu çerçevede Türkiye'de, gerek uluslararası gerekse yerli, doğrudan yatırımların artması için YOİKK, ortaya koyacağı vizyon ile öncü olacaktır. YOİKK, sorunları çözme platformu olmanın ötesinde yarının teknolojilerini ve yatırımları çekmek için uygun yatırım iklimini oluşturmayı hedefleyen bir perspektifle hareket edecektir. Bugün yol haritası ve işleyişini ana hatlarıyla belirleyeceğimiz Kurul çalışmalarımızda 'katılımcı ve yenilikçi' bir iş birliği ruhunu hakim kılmayı hedefliyoruz. Kurul üyelerimizin yatırım ortamını daha da geliştirmek amacıyla sunacağı 'çözüme yönelik, doğru tanımlanmış ve sonuç odaklı' reform önerilerini öncelikli olarak sürece dahil etmeyi planlıyoruz. Tüm aşamaları şeffaf olacak şekilde 'uzmanlık alanlarına göre ilgili çalışma grupları ve Kurul faaliyetleriyle bu masanın etrafında oturan tüm katılımcıların temsil ettiği kesimler, sürecin aktif parçası olacaklar." 

"KURULU DAHA ETKİN VE İŞLEVSEL HALE GETİRECEĞİZ"

Oktay, YOİKK'in katkı ve yönlendirmelerinin milli kalkınma hamlesi için önemli etkileri olacağını vurgulayarak, "Türkiye'yi 2023'e daha güçlü taşıyacağına yürekten inanıyoruz. Yatırım ortamındaki iyileşme neticesinde ülkemize yönelecek uluslararası yatırımların katma değer oluşturmasını, ülkemize teknoloji transferi sağlanmasını, istihdam rakamları ve cari dengemizin daha olumlu seyir izlemesini bekliyoruz. İçinde yaşadığımız küresel rekabetin kızıştığı ve finansal sıkılaşmanın olacağı bu dönemde rekabetçi kalabilmek ve uluslararası yatırımları çekebilmek için daha çok gayret göstermemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

Toplantıda YOİKK'in yapısı, işleyişi ve son dönemde gerçekleştirdiği çalışmalara ilişkin ayrıntılı bir sunum yapılacağını belirten Oktay, şunları kaydetti: 
"Atalarımız 'Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz' demişler. Baş başa verip, Kurulumuzu daha etkin ve işlevsel hale getirerek hep birlikte, sahip olduğumuz potansiyeli değerlendirerek, ülkemizi yatırım konusunda bölgenin önde gelen cazibe merkezi haline getirelim." 

Açılış konuşmasının ardından basına kapalı devam eden toplantıya, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut da katıldı.

Ozbekistan Raporu

Kullanıcı girişi

RESİM GALERİSİ

Arama


REKLAM ALANI
Burasını sizin
reklamlarınız
için ayırdık

 

Sayfa tasarımı ve düzenleme Crystal Studio